אבחונים

אבחון פסיכיאטרי 1

אבחון פסיכיאטרי

מהו אבחון פסיכיאטרי ולמה הוא תורם?

אבחון פסיכיאטרי הינו אבחון הנעשה ע"י פסיכיאטר מומחה לילדים ומתבגרים, או מומחה למבוגרים. מטרת האבחון הנה לזהות את התסמונת ממנה סובל המטופל.

בנוסף, בעזרת האבחון ניתן לשלול סיבות אחרות לקיומן של ההפרעות והסימפטומים איתם המטופל מתמודד, כגון, חוסר איזון הורמונלי, בעיות נוירולוגיות, או סיבות רפואיות אחרות. לעתים, בכדי לקבל תמונת מצב מקיפה יותר יפנה הפסיכיאטר את המטופל לבדיקות רפואיות נוספות. 

הליך האבחון- האבחון הפסיכיאטרי הנו בעיקר מבוסס על ראיון של הפסיכיאטר עם המטופל ו/או הוריו. איסוף המידע הקשור לתפקודו של המטופל, הקשיים איתם הוא מתמודד, ההיסטוריה שלו ומצבו הבריאותי נקרא אנמנזה. באבחון של ילדים ומתבגרים, או במצבים אקוטיים (פסיכוזה) בקרב מבוגרים, המאבחן יבקש מידע נוסף מגורמים אחרים בסביבתו של המטופל, כגון ממורים, קרובי משפחה ומטפלים נוספים, איסוף מידע זה נקרא הטרואנמנזה.

לאחר שהפסיכיאטר מאבחן את התסמונת או ההפרעה ממנה סובל המטופל, ימליץ על הטיפול הנכון ביותר עבורו. מכאן החשיבות של האבחון וזאת בכדי להציע את הטיפול המיטבי עבור המטופל ומשפחתו.

מתי נדרש לפנות לאבחון פסיכיאטרי?

הסיבות לאבחון פסיכיאטרי מגוונות

אדם במצב אקוטי– מצב אקוטי הנו מצב של מצב נפשי סוער או ירוד מאוד, ויש צורך במתן אבחון מדויק בכדי לתת את המענה המתאים ביותר

בעקבות האבחון הראשוני– לעיתים באבחון הראשוני ('אינטייק'), ימליץ הפסיכותרפיסט העורך את האבחון על אבחון פסיכיאטרי בכדי להתאים את הטיפול הנכון

חוות דעת לביטוח לאומי לבקשת הוצאת אחוזי נכות נפשית. 

חוות דעת נוספת– במקרים רבים כשרואים שהטיפול הנוכחי לא עוזר , מומלץ על אבחון נוסף בכדי לבדוק האם יש צורך באבחנה שונה. סיבה נוספת כרוכה במקרים שבהם מצבו של המטופל משתנה, או שקיימת אבחנה מבדלת אשר פחות מתאימה לתיאור מצבו הנוכחי של המטופל. לדוגמא, מטופל שאובחן כדיכאוני בעבר האבחנה תשתנה בעקבות אפיזודה מאנית שחווה.

חוות דעת משפטית– במקרים רבים אבחון פסיכיאטרי הנו חלק משמעותי בקביעת חוות הדעת המשפטית. לחוות הדעת של הפסיכיאטר כמומחה לבריאות הנפש, השפעה רבה בקביעת מצבו של המטופל הן רפואית והן משפטית. חוות דעת פסיכיאטרי עושים במקרים של אפוטרופוס, צוואה וביטוח לאומי.

תפקוד בבית הספר– אבחון פסיכיאטרי יכול לסייע רבות לילד בהתמודדות עם קשיי בית הספר. בהקלות במבחנים, בסיוע בתוך הכיתה, בשילוב בכיתה קטנה, בהמלצה על מסגרת לימודית מותאמת וכו'. היתרון של אבחון של קשב וריכוז הנעשה ע"י פסיכיאטר הנו בראייה שלו על השפעת הטיפול התרופתי (ריטלין, אטנט, אדרל ונגזרותיהן), על מצבו הרגשי של הילד והתאמה של המינון וסוג התרופה בהתאם.

אבחון פסיכיאטרי לילדים

כאשר מדובר על אבחון פסיכיאטרי לילדים, מדובר על אבחון שמטרתו היא לאתר ולאבחן מחלות נפשיות מהם ילדים סובלים. ארגון הבריאות העולמי קובע שעשרים אחוזים מהילדים בארצות הברית סובלים ממחלה נפשית אשר ניתן לאבחן מדי שנה. מחלות נפש אצל ילדים מאובחנות בהתאם לסימנים ותסמינים שונים, המאפיינים מחלה כזו או אחרת. 

תהליך אבחון מחלה נפשית אצל ילדים הוא תהליך מאתגר ומורכב יותר שכן, רוב ההתנהגויות אשר יכולות להעיד על מחלה נפשית, לא פעם יכולות גם להתרחש כחלק מהליך ההתפתחות התקין של הילד.

בכדי לאבחן מחלה נפשית אצל ילדים יש צורך לגשת לאבחון פסיכיאטרי. אבחון פסיכיאטרי אשר יתבצע על ידי פסיכיאטר המומחה לאבחון ילדים יתבסס על הערכה שתכלול בה ראשית כל את הבירור אודות ההיסטוריה הרפואית המלאה של הנבדק וכן, בדיקה גופנית. אמנם לא קיימות כיום בדיקות מעבדה שבכוחן לאתר מחלות נפשיות, אך לא פעם בדיקות דם יכולות לשלול מחלות גופניות שעלולות לגרום לתסמינים דומים לתסמיניהן של מחלות נפשיות. 

במידה ולא נמצאת מחלה גופנית כלשהי, הפסיכיאטר יבצע ראיון והערכה לביצוע הפרעה נפשית וכן, יבסס את האבחנה שלו על דיווח הורי הילד, על תצפית על הילד וכן מדיווח של הצוות החינוכי בבית ספרו.

הפרעות שיש לאבחן אצל פסיכיאטר ילדים

ההפרעות השכיחות ביותר בקרב ילדים הן: הפרעת קשב וריכוז, הפרעות פוביה, הפרעת אכילה והפרעת חרדה. הפרעת קשב וריכוז אצל ילד היא הפרעה שפוגעת לו בטווח הקשב שלו וגובלת לא פעם בהיפראקטיביות והתנהגות אימפולסיבית. על אף שניתן לאבחן הפרעת קשב אצל נוירולוג, אבחנה של הפרעה זו אצל פסיכיאטר היא טובה יותר בשל התאמת התרופות בצורה מדויקת יותר בהתאם למצב הילד.

הפרעת חרדה היא הפרעה שכמעט כל ילד סובל ממנה בשלב כלשהו בחייו במינון כזה או אחר. אולם, כאשר ההפרעה נמשכת לאורך זמן וכן מביאה לידי ביטוי תסמינים קיצוניים בהתנהגות הילד, חשוב לאבחן אותה אצל פסיכיאטר על מנת שהילד יטופל ויוקל לו. הפרעות פוביה הן הפרעות אשר גורמות לילד להתכנס בביתו ולא לצאת בשל חשש מהעולם החיצוני. 

הפרעות אכילה הן הפרעות רגשיות או התנהגותיות אשר עלולים להוביל את הילד להתקפי בולמיה או אנורקסיה. בכל מקרה שבו הילד מגלה תסמינים של אחת מההפרעות הללו, רצוי לפנות באופן מידי לאבחון פסיכיאטר המותאם לאבחון ילדים.

אבחון פסיכיאטרי אצל הכח לשנות

אצל הכח לשנות הפסיכיאטרים המומחים אשר עורכים את האבחון, מלווים ונמצאים בקשר רצוף עם הצוות הטיפולי והצוות הפרא-טיפולי אשר מלווה אותך או את ילדך בהמשך, ובמידת הצורך מקיימים מעקב וייעוץ פסיכיאטרי. אנו מודעים לחשיבות האבחון הפסיכיאטרי ולחשיבות של גורם הזמן בהתערבות ובטיפול במקרים מסוימים, ואנו כמכון פרטי מחויבים לתת לך את המענה המקצועי והמהיר ביותר.

אנו צוות המכון עובדים באווירה מקצועית ומשפחתית, המעניקה טיפול רגשי מתוך מטרה לסייע לך, להקל עליך, ולתת לך את התחושה הטובה ביותר. כצוות 'משפחתי', ההיכרות ההדדית מסייעת לפסיכיאטר המאבחן עוד בזמן האבחון לחשוב על המענה הטוב ביותר עבורך.