איך לחיות עם ויסות חושי ?

מלמדים לחיות עם ויסות חושי

למרות שמדובר באבחנה צעירה יחסית, בעיות שונות של ויסות חושי עשויות להיות חלק מהחיים של רבים מאיתנו. למעשה, ההנחה היא שכ-10-15% מכלל האנשים חווים קשיים אלה, שניתן להגדיר אותם באופן מדויק יותר בתור קשיים בעיבוד חושי. כלומר, מדובר ב"תקלה" כלשהי שמתרחשת בתהליך שבו החושים שלנו אוספים מידע באמצעות העיניים, האף, האוזניים או הידיים ומעבירים את הנתונים האלה באמצעות מערכת העצבים לתוך המוח, שם מתרחש תרגום המידע הזה ויוצר לנו למעשה את תמונת העולם שלנו.

סוגים שונים של בעיות ויסות חושי

המרפאים בעיסוק שעיקר פעילותם נסובה סביב סיוע לילדים המתקשים בויסות חושי מחלקים את התופעה לשלוש קטגוריות שונות. באופן טבעי, כל אחת מקטגוריות אלה דורשת גישה שונה לנושא וכן התנהלות מותאמת אישית לכל ילד ו/או מבוגר.

  • רגישות יתר – תגובתיות יתר של החושים. רגישות זו באה לידי ביטוי בכך שהילד חווה את הגירויים בצורה חזקה יותר מאחרים, מה שיוצר בהם מצוקה ורצון להימנע מפעילויות שיוצרות את התחושה הלא נעימה. לדוגמה, ילד שמגע

צורת הבעיה שבה יש חוסר בגירוי חושי באה לידי ביטוי בשתי דרכים:

  • תת רגישות – תגובתיות לוקה בחסר המעודדת לחפש גירויים עודפים (חיפוש חושי).
  • תת רגישות- תגובתיות מופחתת לגורמים או מצבים שאמורים לעורר בקרב הילדים תגובה משמעותית יותר.

כיצד בעיות אלה באות לידי ביטוי בחיי היומיום

בפועל, הקושי בויסות חושי יכול לגרום לקשיים בכל תחומי החיים, בבית, בלימודים בבית הספר או בגן. כל פעילות שנעשית על ידי אחרים בקלות מרבית הופכים לבעיה עבור האדם הסובל מקשיי ויסות חושי. פעמים רבות מדובר בחלק מאבחון מורכב יותר. כך, לפעמים נדרש טיפול רגשי לילדים המאובחנים עם asd על מנת להעניק את הכלים הדרושים לתפקוד מיטבי.

ילדים עשויים לחוש קושי בפעילויות חברתיות שבהן יש רעש רב, או לחילופין – להזדקק לחיבוקים חזקים מאוד, להיצמד להורים, למעוד רבות במהלך פעילויות ספורטיביות בגלל חוסר אוריינטציה במרחב. בהמשך החיים הקשיים עשויים להחמיר או לפחות בהתאם לטיפול הניתן בשנים השונות, וכן על פי תנאי החיים האינדיווידואליים.

כיצד לומדים להתמודד עם התופעה לטווח הארוך?

כאשר ילד אובחן בקשיי ויסות חושי, המטרה של כל הסובבים היא לא "לרפא" אותו, ולעתים קרובות גם לא ליצור את התנאים המלאכותיים האופטימליים עבורו, אלא לשלב סיוע והכרה של העולם באמצעים של ריפוי בעיסוק, טיפולים נוספים, יצירת תנאי חיים נוחים ומתן כלים וכישורים שיסייעו לילד להתמודד עם כל קושי בחיים הבוגרים.

לעתים מבוגרים מאובחנים בקשיי ויסות חושי בשלבים מאוחרים יותר בחייהם ורק אז מבינים את הקשיים שהיוו להם מכשול במשך שנים ארוכות כל כך. הם עשויים לסבול גם מטראומות שונות שנגרמו להם עקב הזנחת המצב, ובמקרים אלה מומלץ לנקוט בטיפול משולב, של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי. מגוון טיפולי פסיכותרפיה עשויים לסייע במקרים אלו  כגון טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים,טיפול באמנות, טיפול דינמי ו טיפול בפסיכודרמה למבוגרים.

טיפים נוספים שבאמצעותם ניתן לעזור לילדים ומבוגרים

ניתן להתגבר על קשיים רבים באמצעות הרגלים נכונים ופיתוח תגובות אוטומטיות באופן מודע ושיטתי (תגובות שאנשים בריאים מפתחים בכוחות עצמם). כאן נעוץ היתרון המשמעותי והבולט ביותר של שיטת cbt לילדים ומתבגרים המאפשרת ליצור תנאים אופטימליים לחיים ממלאים ומספקים, מבלי להקריב את הרצון להיות חלק מהחברה, להשתתף בפעילויות שונות ולחוות את כל שלבי החיים בצורה נעימה וללא חוויות שליליות.

במכון לבריאות הנפש הכח לשנות אנו מספקים את הכלים הדרושים לילדים בכל הגילאים והוריהם, וכן לאנשים בוגרים שמעוניינים לקחת את החיים שלהם בידיים ולחוות אותם במלואם, עם כל הקושי.