טיפולים לילדים ומתבגרים

אימון משולב לילדים ומתבגרים 1

אימון משולב לילדים ומתבגרים

מי מעביר את האימון משולב לילדים ומתבגרים?

אימון כושר אישי-משולב, הינו אימון כושר, הנעשה על ידי מאמן מוסמך ומקצועי, שלו רקע חינוכי או טיפולי. האימון משולב בהדרכת הורים מקצועית ועשוי להוות חלופה לטיפול הפרטני, או להיות חלק מהמערך הטיפולי הכולל. בשני המקרים עבודת המאמנים נעשית בליווי ובהדרכה צמודה של המטפל הקליני (case manager), אשר אמון על הטיפול כולו. המטפל נמצא בקשר רציף עם הורי המטופל, ונפגש עמם להדרכת הורים ע"פ הצורך. 

האימונים מתקיימים בביתו של המטופל, בשכונה, בגינה הציבורית , בבית הספר, בפארק  או על חוף הים, וזאת מתוך הבנה, כי במקרים רבים ההתערבות הטיפולית המיטבית מתקיימת בסביבת חייהם הטבעית, או בסביבה המהווה מרחב טיפולי בפני עצמו.

הניסיון הקליני ביחד עם טיפול רגשי מראים לנו כיצד האימון הגופני המובנה, עוזר למטופל להתמודד עם קשת רחבה של בעיות-  מקשיי לימוד, קשב וריכוז, שליטה וויסות עצמי, דרך דיכאון וחרדה, טראומות ומשברי חיים, ועד עבריינות והתמכרויות. אימון הכושר כמו גם הקשר המשמעותי הנוצר בין המאמן למטופל הם אשר תורמים להשגת המטרות הטיפוליות.

מתי מומלץ על אימון משולב בהכח לשנות

אנו ממליצים על האימון המשולב במקרים הבאים:

 • מטופל רווי טיפולים: כאשר הילד והוריו עברו מספר טיפולים רגשיים ומחפשים מענה קצת אחר. המענה של האימון המשולב נותן את הפתרון המדויק עבורם. הילד/המתבגר מקבל מאמן כושר פרטי, אשר מגיע אליו ומאמן אותו, וזאת תוך כדי שילוב ומיקוד במטרות הטיפוליות.
  האימון המשולב מתקיים בליווי צמוד של המטפל המלווה את התהליך, ונמצא בקשר רציף עם ההורים. הקשר הנוצר בין המאמן לבין הילד/המתבגר, בשילוב הכלים שאותם רוכש הילד באימון, מעצימים אצלו את תחושת המסוגלות ואת הביטחון העצמי, ובכך מחזקים את הדימוי העצמי שלו.
 • מטופל המתנגד לטיפול: ילדים ומתבגרים רבים מסרבים ללכת לטיפול מסיבות שונות ומגוונות: אם זו הסטיגמה הנלווית למושג טיפול, אם מתוך הקושי להודות שקיימת בעיה המצריכה טיפול, ועם מתוך הקושי לשתף ולדבר על הקשיים, במקרים של התנגדות לטיפול מאמן כושר -אישי עם רקע טיפולי, הנו המענה המתאים ביותר.
  בנוסף לאימוני הכושר ולליווי הטיפולי, המאמן מאפשר לתווך עבור המתבגר את נושא הטיפול והמשמעות של טיפול באופן אחר.  דרך המאמן לומד הילד, שטיפול נפשי ואימון גופני הם בעצם מאוד דומים, וכך מבין, שטיפול נפשי הוא בעצם "חדר הכושר של הנפש".
 • ילדים ומתבגרים המתמודדים עם בעיות בדימוי גוף: אכילה רגשית, קשיים מוטוריים ופיזיים, מחלות ומגבלות רפואיות, קושי בוויסות החושי, במקרים רבים  האימון המשולב הנו המענה הטוב ביותר.
  ב"הכח לשנות"  לכל מאמן, הכשרה מקצועית נוספת בעלת ערך מוסף למטרות הטיפול : תזונאים, מאמנים עם התמחות בוויסות חושי ומאמנים מנטאליים.
 • אימון משולב כחלק מהטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי: טיפול CBT לילדים ומתבגרים מצריך מוטיבציה בטיפול, והנעה לפעולה בין המפגשים.
  מטופלים דיכאוניים, חרדתיים, או כאלו המתמודדים עם קשיים חברתיים, לעתים קרובות מגלים קושי לעמוד במשימות בין המפגשים (חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי חרדה, מטלות יומיות או שבועיות, יצירת אינטראקציות חברתיות ועוד). במקרים אלו המאמן אינו רק מאמן כושר, אלא גם מלווה טיפולי, המהווה חלק ממערך הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. המטפל מכוון את המאמן כיצד לסייע למטופל לעמוד במשימות בין הטיפולים, ובכך הליווי של המאמן תורם להצלחת הטיפול.

למי מתאים אימון משולב בהכח לשנות?

אימון משולב לילדים ומתבגרים המתמודדים עם:

 • קושי בארגון וביצוע מטלות היומיום- ילדים עם דפוסים של דחיינות, ילדים ומתבגרים המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD).
 • קושי בוויסות החושי.
 • דמוי עצמי או/וגופני ירוד- השמנת יתר, טונוס שרירים נמוך, קשיים מוטורים, מגבלה גופנית.
 • קושי ביצירת קשרים חברתיים- חרדה חברתית, ילדים ומתבגרים שעברו השפלה, 'שיימינג', חרם, או מתבגרים, שאינם יודעים לזהות ולפרש סיטואציות חברתיות בצורה נכונה.
 • התמכרות למסכים.
 • בעיות  אלימות והפרעות התנהגותיות- התנהגות עבריינית, הסתבכות עם גורמי החוק, התנהגות מרדנית, ODD.
 • דפוסי הימנעות – סרבנות ללכת לבית ספר, להיפגש עם  חברים, להשתתף בחוגים, או בכל פעילויות אחרות.