דיסתימיה, דיכאון ומה שביניהם

את המושג דיכאון כולנו מכירים ולעתים משתמשים בו ללא סיבה מוצדקת, כשם תואר למשהו לא מלבב במיוחד, או לתיאור מצב רוח. אך למעשה מדובר בבעיה נפשית  מורכבת, שדורשת אבחון וגם ייעוץ פסיכיאטרי. המושג דיסתימיה בא לתאר מצב של דיכאון. דיכאון אשר הנו חמור יותר מתופעה חולפת, אך פחות אקוטי מאשר דיכאון קליני (מז’ורי).

ניתן לתאר את ההפרעה הזאת גם בתור דכדוך או מלנכוליה. מדובר במצב מאוד הפכפך, כאשר לפעמים האדם עשוי להרגיש טוב לזמן מה, אך לאחר מכן התחושה השלילית חוזרת.

כחלק מהאבחון, נדרשת תקופה כוללת של כשנתיים של התסמינים של דיסתימיה על מנת לאבחן אותה.

ראוי לציין, שכיום השם הרשמי של ההפרעה שונה במסגרת ספר המחלות הפסיכיאטריות, ה-DSM-5? כיום, זוהי הפרעת דיכאון מתמשכת (Persistent depressive disorder (PDD. אמנם השם הישן עדיין שגור, אך ניתן לומר שהשם החדש יותר משקף את מהות הבעיה.

התסמינים העיקריים של דיסתימיה

קיימים מספר תסמינים הנחשבים למהותיים בכדי לאבחן דיסתימיה, וזאת בשילוב עם פרק הזמן הארוך שבמהלכו אותם תסמינים מופיעים:

  • תשישות נפשית – רוב הזמן אין כוחות לביצוע המטלות היומיומיות, חסך מהותי באנרגיה.
  • חוסר הנאה – גם מדברים שהסבו אושר בעבר.
  • חוסר ריכוז – דיסתימיה מקשה על פעילויות יומיומיות הדורשות יכולת להתעמק במשימה ללא מחשבות טורדניות.
  • נדודי שינה
  • חוסר הערכה עצמית – במצב של דיסתימיה אנשים נוטים לחשוב שהם לא מוצלחים, לא ראויים לאהבה או להכרה.
  • תחושות אשם – רגשות שליליים באופן כללי מהווים את אחד הסממנים הבולטים ביותר של דיסתימיה.

תסמינים אלה ודומיהם, בעיקר לאורך תקופה מתמשכת, מהווים את העדות הבולטת ביותר לכך שהאדם סובל מסוג דיכאון כלשהו שיש לאבחן בהקדם ולתת לו מענה הולם.

מערך הטיפולים המקובל להתמודדות עם הפרעת דיכאון מתמשכת

כחלק מהטיפול הכללי, חשוב מאוד לשלול סיבות פיזיולוגיות למצב הרוח המדוכדך. סיבה פיזיולוגית אפשרית לכך עשויה להיות טמונה בבעיה בתפקוד בלוטת התריס, או בעיה אנדוקרינית אחרת. לאחר שאפשרות כזאת נשללה, נבדקים מערכי טיפול שונים, שלעתים כוללות שילוב של טיפול תרופתי, טיפולים במבוגרים הכוללים את הטיפולים הדינאמיים הרגילים, פסיכודרמה, טיפול באמנות המשולב בטיפול התנהגותי קוגניטיבי  ועוד.

הטיפול בדיסטימיה הנו תהליך ארוך יחסית אשר מטרתו הנה להעניק איכות חיים גבוהה יותר ממה שהייתה טרם תחילת טיפול רגשי ולהבטיח תפקוד אופטימלי במידת האפשר, או לפחות במידה המאפשרת להתמודד עם הדכדוך באופן יעיל.

החשיבות של טיפול מדויק ונכון בתופעות דיכאוניות

הבעייתיות של דיסתימיה נעוצה בכך שהיא "נופלת בין הכיסאות". ולמרות שמקובל להאמין שאנשים הסובלים מסוג זה של דיכאון אינם נוטים לאובדנות, המציאות היא שמדובר באיזון עדין ביותר, שבו הדכדוך המתמשך עשוי ליפול לתוך אפיזודות של דיכאון חמור, שמצדו עשוי להוביל לקושי נפשי רב עד כדי מסוכנות לפגיעה עצמית ואובדנות.

לעתים קרובות הצורך להעריך את המצב בצורה נכונה נופל דווקא על קרובי משפחתו של הסובל מהבעיה. לכן, חשוב מאוד לפנות לסיוע מקצועי, ואף לתאר את מצבו של האדם הקרוב המעורר דאגה, זאת על מנת להתחיל טיפול, לעתים רצוי להתחיל במענה של טיפול משפחתי מכיוון שלא קיימים כוחות או מוטיבציה אצל המטופל, עד שהוא מגייס את הכוחות להתחיל בטיפול פרטני. בנוסף, הקושי להתמודד עם בן משפחה החווה משבר דיכאוני ממושך משפיע על התא המשפחתי כולו, ולכן לעיתים המענה המיטבי הנו הטיפול המשפחתי. 

מכון לפסיכותרפיה "הכח לשנות" גיבש מערכים מדויקים ומותאמים למצבי דיסתימיה בדרגות חומרה שונות. באמצעות פניה לסיוע בזמן, אפשר לא רק לשפר את איכות החיים של האדם הסובל מהתופעה, אלא אף לסייע לו במצבי סיכון ובעזרת הערכת מסוכנות לעתים אף להצילו. אל תהססו לפנות לעזרה כבר עכשיו!