התמודדות עם הפרעות התנהגות בקרב ילדים ומתבגרים

מה מוגדר בתור הפרעת התנהגות?

אחד הנושאים הקשים בתחום טיפול רגשי לילדים ומתבגרים הוא הצורך להבין מדי מדובר ב"שובבות", תופעה חולפת או מרדנות בגדר הנורמה של גיל ההתבגרות שניתן להבליג עליהן, ומתי מדובר בהתנהגות הרסנית שדורשת התערבות למניעת הסלמה בעתיד עד לכדי פגיעה בזולת ובעצמו ופניה לדרכים פליליות?

להלן מספר קווים מנחים:

 • הפרה בוטה וחוזרת של נורמות חברתיות לאורך תקופה ארוכה
 • סירוב לקבל סמכות
 • חרחור ריב, קללות והעלבות
 • שקרנות פתולוגית ללא סיבה מוצדקת
 • חוסר ריכוז בלימודים וירידה בהישגיות
 • קושי חברתי עקב ההתנהגויות
 • קשיים במסגרת החינוכים בשל ההתנהגות של הילד

לעולם של היום יש המון ציפיות. הציפיות שיש לנו מעצמנו מועברות באופן זה או אחר גם לילדים שלנו. לכן, בכל פעם שאנו מקבלים את הרושם שהילד "לא בסדר", “לא תקין", “לא עומד בציפיות", “לא נוהג כשורה", אנו עשויים לקבל זאת בתור מפלה אישית שלנו, שעשינו משהו לא כפי שהיה צריך. עם זאת, הלקאה עצמית היא דרך חלקלקה ולא מומלצת לאף אחד. לכן, אם הילד או הילדה מפגינים בעיות התנהגות, עדיף לגשת לעניין באופן פרקטי ולהתוות פתרון, ולאו דווקא למצוא אשמים.

מציאת מקור הבעיה – זה כן אלמנט חשוב בהתמודדות זו. לעתים לשינויים החדים יש סיבות, כגון גירושין במשפחה, הרחבת המשפחה, בעיות בבית או במסגרת הבית-ספרית. אחת המטרות של טיפול בילדים ומתבגרים היא קודם כל לברר את הסיבה לשינוי (אם הוא פתאומי) או למגמה השלילית הכללית.

מה עושים כדי להתמודד?

השלב הראשון בפתרון כל בעיה, זה הגדרתה באופן ספציפי, מציאת השורש שלה במידה וקיים, ורק לאחר מכן תחילת הטיפול עצמו. חשוב לציין בכל עת (ומגיל מסוים – גם לילד עצמו), שאין שום דבר פגום בילד עצמו, אלא משהו שגורם לו להתנהג בצורה שפוגעת קודם כל בו עצמו ואז בסובבים.

קיימות סיבות רבות שיכולות לגרום להופעת הפרעת התנהגות: ניתן לחלק אותם לסיבות אורגניות וסביבתיות

סיבות אורגניות:

 • נטייה תורשתית- מחקרים מצביעים על כך שהפרעות התנהגות מושפעות גם מתורשה. הטמפרמנט משפיע על התפתחות הפרעות התנהגות בעתיד. נמצא כי הנטייה להתנהגות מסכנת קשורה אף היא למנגנונים ביולוגיים , וניתן לזהות ולטפל בזה כבר בשלב מוקדם של הילדות
 • מחלות גופניות- הקשר גוף-נפש עשוי לבוא לידי ביטוי גם באופן של הפרעת התנהגות. כאבים כרונים, חוסר איזון של בלוטת התריס, ועוד יכולים להביא אף הם להפרעות התנהגות.
 • ADHD- נמצאה קורלציה בין הפרעות קשב וריכוז לבין הפרעות התנהגות(CONDUCT)  והפרעת התנהגות מתנגדת (ODD)
 • וויסות חושי- קשיים בוויסות החושי לעיתים עשויים גם לבוא לידי ביטוי בתסכול וקושי וביצירת דפוסי התנהגות העלולים בסופו של דבר להוביל להפרעת התנהגות

סיבות סביבתיות:

סיבות סביבתיות רבות עלולות להוביל להתפתחות של בעיות התנהגות עד כדי הפרעת התנהגות.

 • שינויים בסטטוס המשפחה
 • בעיות חברתיות במסגרת החינוכית
 • ריבים במשפחה – הן בין ההורים והן בין ההורים לילדים
 • ילדים מאומצים חווים בשלבים שונים קשיים כאלה ואחרים
 • מחלה או מוות במשפחה
 • קשיים כלכליים ועקב זאת תחושת חוסר ביטחון ומוגנות

לרוב שילוב של סיבות אורגניות וסביבתיות מהווים את הקרקע להתפתחות של הפרעת התנהגות. אבחון והבנה של המקור לקושי חשובים בכדי לסייע לטיפול. ולכן בשלב המפגש הראשון נערך אבחון ראשוני שבמהלכו ניתן להעריך האם יש צורך באבחון מקיף יותר (פסיכיאטרי או פסיכולוגי). לאחר האבחון חשוב להתאים את הטיפול הנכון ביותר עבור הילד. לרוב במקרים של הפרעות התנהגות השילוב של טיפול רגשי עם כליים ישומיים מעולם הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, עולם הספורט וייעוץ תזונה. לא תמיד רואים זאת, אך לעתים קרובות הרגלי האכילה משפיעים על ההתנהגות באופן מרחיק לכת. סוכרים ומאכלים מתועשים מובילים לעוררות, מה שעשוי לגרום לאגרסיביות וחוסר-רוגע שמתבטא בסופו של יום בהופעתן של בעיות התנהגות.

מוקד עבודה חשוב ביותר בעבודה עם הפרעות התנהגות הוא הדרכת הורים או במקרה של הורים גרושים מדובר בתיאום הורי – הליך חשוב עבור זוגות פרודים וגרושים שמטרתו ליצור אחדות בסגנונות ההורות של השניים, על מנת להנחיל הרגלי התנהגות תקינים, ללא מניפולציות וניצול הנתק בין ההורים על ידי הילד.

מה נדרש ממטפל בילדים ומתבגרים?

בעיות התנהגות עשויות להופיע בגילאים שונים ויש לטפל בהן בתור התוצאה של משהו עמוק יותר – הצוות של מכון הכח לשנות עובד על בסיס הבנה עמוקה זו, ולכן עיקר תשומת להב נתונה תמיד לילד עצמו וההבנה של הקשיים עימם הוא מתמודד בחיי היומיום.

בעת ביצוע טיפול רגשי, על המטפל להיות מסוגל להגיע לנפשו הרכה של הילד, לפיכך חשובה מאוד ההכשרה המדויקת לגיל ולבעיות העומדות על הפרק. התאמה נכונה בין המטפל למטופל חשובה ביותר לביסוס הקשר הטיפולי ולהצלחת הטיפול בעיקר מול ילדים המתמודדים עם הפרעת התנהגות הזקוקים להכלה והחזקה מתאימים עם גמישות מדוייקת בין החלקים של הגבולות אל מול ההכלה.

טיפול בילדים במסגרת מכון רב-תחומי מאפשרת לתת מענה נרחב על כל בעיה שעשוי להתעורר תוך כדי הטיפול, כולל אבחון לקויות למידה ו/או הפרעות קשב שעשויות להיות הסיבה לתסכולים ולהתפרצויות זעם.

באמצעות מפגשי וועידה רב-תחומיים בנושא הילד, הצוות המסור של מכון הכח לשנות יהיה שם בשביל הילד וכל המשפחה שלכם עד להשגת איזון נפשי ושלווה ההכרחיים להתנהגות רגועה ואדיבה, היות וכפי שגורס המשפט הידוע – “אין ילד רע, יש ילד שרע לו".