הדרכת הורים

הדרכת הורים – מתי ולמי מומלץ?

לתפקיד ההורים ולהשפעתם על סביבתו, אורח חייו, תפיסת עולמו והתנהגותו של ילדם תרומה מכרעת. זוהי הסיבה לכך שלהדרכת הורים חשיבות מרכזית ביותר בעבודה אל מול ילדים ומתבגרים. הדרכת הורים הנה תהליך המאפשר להורים, באמצעות ייעוץ והכוונה מצד איש המקצוע, לרכוש ידע, הבנה, וכלים מעשיים, העוזרים להם ולשאר בני המשפחה ליצור שינוי ובכך לעזור לילדם להתמודד טוב יותר עם הקשיים מולם הוא ניצב.
הדרכת ההורים עשויה ללוות את תהליך הטיפול בילד, ויכולה להתקיים בנפרד. ההחלטה האם לקיים את הדרכת ההורים בנוסף לטיפול או בלעדיו  מושפעת משלושה גורמים עיקריים: גיל הילד, סיבת הפניה ומידת שיתוף הפעולה מצדו.

Teen-And-Parents

אנו ממליצים על שילוב של טיפול והדרכת הורים במקרים הבאים:

  • גיל הילד- כאשר מדובר בילדים או מתבגרים צעירים (לרוב מתחת לגיל 14),
  • בעיות התנהגות – אלימות, קושי בקבלת סמכות, שקרים והתנהגות מניפולטיבית, עבריינות ושימוש בחומרים אסורים.
  • קשיים רגשיים- חרדות  ופחדים, כגון קושי להיות לבד,להירדם, וקושי להתרחק מהבית. דיכאון ומצב רוח ירוד, הבא לידי ביטוי בחוסר הנאה, הסתגרות, התבודדות, התקפי בכי תכופים, שינוי התנהגותי.
  • קשיים חברתיים-  קושי ביצירת חברים ובפיתוח כישורים חברתיים, חרדה חברתית, חרם ובריונות ברשתות החברתיות.
  • משברים ושינויים בחיי הילד ובסביבתו- גירושין, מעבר דירה או בית ספר, אלו הם אירועים שניתן להכין את הילד לקראתם בעזרת הדרכת הורים. הדרכת הורים עשויה לסייע רבות בהתמודדות עם אובדן של מישהו קרוב, אירוע טראומתי, מחלה או פציעה.

אנו ממליצים על הדרכת הורים ללא טיפול  במקרים בהם הילד או המתבגר לא מוכן בשום אופן להגיע לטיפול. במקרים האלו אנו ב”הכח לשנות” פיתחנו מודל ייחודי של אפשרות של הדרכת הורים עם אימון כושר אישי עבור הילד, כאשר המאמנים שלנו עובדים בקשר רציף עם אנשי הטיפול המנחים את הדרכת ההורים. האימון יכול להתקיים אצלנו במכון וישנה אפשרות שמאמן הכושר יגיע לביתו של הילד/מתבגר ובכך יוכל ליצור קשר משמעותי ולסייע בתהליך הטיפולי כולו.