ייעוץ והדרכה

הדרכת הורים 1

הדרכת הורים

מהי הדרכת הורים?

הדרכת הורים הנה תהליך המאפשר לכם ההורים באמצעות ייעוץ והכוונה מצד איש המקצוע, לרכוש ידע, הבנה, וכלים מעשיים, העוזרים לכם ולשאר בני המשפחה ליצור שינוי, ובכך לעזור לילדיכם להתמודד טוב יותר עם הקשיים מולם הוא ניצב.

בנוסף להכוונה המקצועית, אתם לומדים במהלך ההדרכה על המתרחש בטיפול, וזאת כמובן תוך שמירה על הפרטיות של ילדיכם ושל התכנים העולים בטיפול; פרטיות שכל כך חשובה לקשר הטיפולי ומאפשרת לכם להרגיש שותפים מלאים, ובכך אתם מגויסים יותר, לתהליך הטיפולי כולו.

הדרכת ההורים עשויה ללוות את תהליך הטיפול בילד, ויכולה להתקיים בנפרד. ההחלטה האם לקיים את הדרכת ההורים בנוסף לטיפול או בלעדיו מושפעת משלושה גורמים עיקריים: גיל הילד, סיבת הפניה ומידת שיתוף הפעולה מצדו.

למי מומלץ הדרכת הורים?

לתפקיד ההורים ולהשפעתם על סביבתו, אורח חייו, תפיסת עולמו והתנהגותו של ילדם תרומה מכרעת. זוהי הסיבה שלכך יש חשיבות מרכזית ביותר בעבודה אל מול ילדים ומתבגרים. כאשר מפנים ילד לטיפול, כבר בשלב האבחון הראשוני מתחיל תהליך הדרכת ההורים.


התהליך הטיפולי מצריך: טיפול רגשי, ניתוח התנהגות, גיוס משאבים רגשיים, מוטיבציוניים ואנרגטיים, הן מצד הילד והן מצד הוריו. ההורים הנם שותפים מלאים להליך הטיפולי, ולכן הדרכת ההורים היא חלק חיוני בטיפול. תדירות מפגשי הדרכת ההורים משתנה בהתאם לצרכי הטיפול

הדרכת הורים בהכח לשנות

אנו ממליצים על שילוב של טיפול במקרים הבאים:

  • גיל הילד- כאשר מדובר בילדים או מתבגרים צעירים (לרוב מתחת לגיל 14),
  • בעיות התנהגות – אלימות, קושי בקבלת סמכות, שקרים והתנהגות מניפולטיבית, עבריינות ושימוש בחומרים אסורים.
  • קשיים רגשיים- חרדות  ופחדים, כגון קושי להיות לבד,להירדם, וקושי להתרחק מהבית. דיכאון ומצב רוח ירוד, הבא לידי ביטוי בחוסר הנאה, הסתגרות, התבודדות, התקפי בכי תכופים, שינוי התנהגותי.
  • קשיים חברתיים-  קושי ביצירת חברים ובפיתוח כישורים חברתיים, חרדה חברתית, חרם ובריונות ברשתות החברתיות.
  • משברים ושינויים בחיי הילד ובסביבתו- גירושין, מעבר דירה או בית ספר- אלו הם אירועים שניתן להכין את הילד לקראתם בעזרת הדרכת הורים שעשויה לסייע רבות בהתמודדות עם אובדן של מישהו קרוב, אירוע טראומתי, מחלה או פציעה.

אנו ממליצים על הדרכת הורים ללא טיפול במקרים בהם הילד, או המתבגר לא מוכן בשום אופן להגיע לטיפול:  במידה והילד לא מוכן להגיע לטיפול אנו בהכח לשנות פיתחנו מודל ייחודי של אימון-משולב בהדרכת הורים.

כאשר מתבצע אימון משולב לילדים ומתבגרים, הילד אינו נמצא בטיפול, אלא מגיע אליו מאמן כושר אישי, שהנו חלק מהצוות המקצועי של המכון. מאמן הכושר נמצא בקשר רציף עם המטפל האמון על הדרכת ההורים ועל התכנית הטיפולית כולה. קשר הכולל, הדרכה מקצועית מצד המטפל האמון על הדרכת ההורים ועל התכנית הטיפולית כולה. הדרכת הורים מתקיימת במכון, ואילו האימון מתקיים בסביבתו הטבעית של הילד/מתבגר.

למאמן הכושר כלים והכשרה, התורמים ביצירת הקשר המשמעותי בינו לבין הילד/מתבגר.
בנוסף, להדרכה המקצועית שמקבל המאמן מצד המטפל, התקשרות והתמונה שמביא המאמן למה שמתרחש בסביבתו הטבעית של הילד, מאפשרים למטפל לראות נקודות נוספות, שאליהן יוכל להתייחס בהדרכת הורים, ובכך לסייע לתהליך הטיפולי כולו.