טיפולים לילדים ולמתבגרים

הכנה לכיתה א 1

הכנה לכיתה א

הכנה לכיתה א - טיפול קבוצתי המקנה לילד כלים ודרכי התמודדות עם אתגרי בית הספר.

רגע לפני הכניסה לכיתה א' חשוב לבדוק את מסוגלותו של הילד להתמודד עם אתגרי בית הספר ובמידת הצורך לחזק את יכולותיו. מהם התחומים הנבדקים ואיך אפשר לאתר קשיים אצל הילד, כיצד אפשר לעזור לילד ומהן המסגרות המתאימות לכך.

הילד בן 6

במהלך החיים יש כמה נקודות ציון שמעבר להיותן משמחות ומרגשות, הן גם מסמלות התפתחות, מעבר של שלבים ויש לשים לב שהילד מגיע לנקודות אלה במצב המתאים מכל ההיבטים.

הכניסה לכיתה א' היא נקודת ציון משמעותית, המסמלת את המעבר משלב הילדות, הגן, המשחקים לשלב בוגר יותר. אך האם כל הילדים מגיעים יחד באותו הזמן לנקודה הזאת? האם היום הראשון בבית הספר מתחיל באותה הדרך עבור כולם?

דומים אך שונים

ילדים מתפתחים באופנים שונים ולא לכולם קיים קצב זהה. חלקם חזקים יותר בתחום המוטורי ומקצתם בשלים יותר מבחינה רגשית.

גם ילדים שביקרו יחד באותו הגן ולמדו אצל אותה גננת, יכולים להציג קצב שונה ללמידה, הפנמה וביצועים שונים. במהלך שנת גן החובה הגננת עוקבת באופן מקצועי אחר הילדים ובודקת אצלם התפתחות ובשלות בתחומים שונים הנדרשים לקראת כיתה א'.

במקרה שתגלה צורך בחיזוק אחד התחומים אצל אחד הילדים, הגננת תעדכן את ההורים ותפנה אותם לעזרה מקצועית מתאימה.

הכנה לכיתה א

בני ה 6 ובני ה 7 – מוכנות לכיתה א'

יש ילדים המגיעים לבית הספר לקראת גיל שבע ויש כאלה הצעירים מגיל שש, אצל כולם תיבדק הבשלות בתחומים השונים בהתאם לגיל ולהתאמה. יש לזכור כי המעבר מהגן לבית הספר הוא משמעותי ודרמטי עבור הילדים ובדיקת הבשלות היא חשובה.

התחומים שבהם נבדקת מידת הבשלות הם קוגניטיבית, היא יכולתו של הילד להתמודד עם נושא מסוים באופן הגיוני, לוגי, ממוקד ועקבי. תחת תחום זה תיבדק גם מסוגלותו של הילד לעקוב אחר הוראות, אוצר המילים ויכולת המיקוד לאורך זמן.

התחום שני הוא הבשלות המוטורית. חיזוק השרירים והחזקת העיפרון בצורה נכונה מאפשרת לילד להתמודד עם הישיבה הממושכת בבית הספר ועם המשימות הנדרשות כגון כתיבה, גזירה ועוד. את היכולות האלו אפשר לבדוק ולחזק על ידי משחקים של מוטוריקה גסה כמו קפיצה, טיפוס על סולמות ומוטוריקה עדינה כמו השחלות חרוזים ואיסוף חפצים קטנטנים.

מידת המוכנות תיבדק גם מבחינת הבשלות והרגשית והחברתית. האם הילד מסוגל לציית לנהלים, כיצד הוא מתמודד עם כישלונות, אכזבות, האם הילד מסוגל לדחות סיפוקים וכיצד הוא מסתדר בחברה, האם יש לילד חברים ואם מסוגל לשחק איתם בנחת.

הכנה לכיתה א'

אם נמצא כי ילד לא מפגין את מידת הבשלות הנדרשת, יש אפשרות לחזק את היכולות בתחום זה בסיוע מקצועי. העזרה בדרך כלל מקיפה יותר מתחום אחד ולכן על ידי חיזוק דבר מסוים יתחזקו גם הכישורים האחרים. במקרים מסוימים ייתכן שיומלץ להורים להשאיר את ילדם שנה נוספת בגן.

החלטה זו היא של ההורים אך יש להביא בחשבון שהיא רק תועיל לילד ותכין אותו הרבה יותר טוב ל 12 שנות הלימודים בבית הספר שלפניו.