אבחונים

הערכת מסוכנות 1

הערכת מסוכנות

מהי הערכת מסוכנות

הערכת מסוכנות הינו תהליך אבחוני, שמטרתו להעריך את רמת המסוכנות של האדם לסביבתו או לעצמו. בנוסף, נעשית הערכת מסוגלות הורית. תהליך הערכת המסוכנות כולל בדיקה על ידי פסיכיאטר מומחה, טיפול רגשי וראיון אישי אשר נועד לבדוק את המאפיינים האישיותיים של הנבדק, את הרקע וההיסטוריה של האלימות, את מצבו הנוכחי, את הגורמים הסביבתיים המשפיעים עליו, ואת רמת תפקודו. תהליך הערכת מסוגלות הורית נעשית על ידי פסיכיאטר מומחה ועל ידי קרימינולוג קליני. 

במקרים מסוימים, הערכת המסוכנות כוללת העברה ומילוי סוללת מבדקים ושאלונים מובנים, הבודקים את, מצבו הנפשי המבנה האישיותי  התובנה למצבו ומידת שיתוף הפעולה של הנבדק.
הערכת המסוכנות בודקת את רמת המסוכנות הנעה בין מסוכנות נמוכה לגבוהה ביותר, כמו כן הערכת המסוכנות בודקת האם המסוכנות היא מיידית , או שאינה מיידית.  

הערכת המסוכנות מתי לפנות

שתי סיבות עיקריות לפניה להערכת מסוכנות:

  • אבחון והערכת מצב של מטופל : הפניה להערכת מסוכנות לרוב מתבצעת ע"י בן משפחה של המטופל, פסיכותרפיסט המטפל בו, גורם מבית הספר, או כל גורם אחר מסביבתו, כאשר עולים סימנים המעידים על מצוקה ומתוך דאגה למצבו של המטופל.
    הערכת המסוכנת במקרים באים לשלול סיכון אובדני, התנהגות פוגענית, אלימות, פגיעה מינית, או התנהגות עבריינית המסכנת אותו ואת סביבתו.
  • פניה משפטית– הערכת מסוכנות עשויה להיות חלק חשוב בחוות הדעת המשפטית, וזאת בכדי להעריך את מצבו הנוכחי של הנבדק. הפניה זו מתבצעת לרוב דרך או בהמלצת עורך הדין של הנבדק ובשיתוף פעולה מלא איתו. דבר זה עשוי לסייע במקרים של שלילת רישיון נהיגה, או רישיון אחזקת נשק לתקופה ממושכת או לצמיתות. במקרים של כתיבת חוות דעת במקרים פלילים של אדם אשר ביצע עבירות מין או עבירות חמורות אחרות ועוד.

הערכת מסוכנות בהכח לשנות

במכון הכח לשנות, הערכות המסוכנות מתבצעות ע"י פסיכיאטרים, קרימינולוגים קליניים או פסיכולוגיים קליניים , אשר עברו הכשרה ייעודית בביצוע הערכות המסוכנות וזאת לפי סוג הבדיקה.
במקרים שבאים יש לבצע הערכה מקיפה ומורכבת, אנשי המקצוע של המכון משתפים פעולה, בניהם לפי תחום התמחותם.
לאחר ביצוע הערכת המסוכנות, אנו יכולים להציע מענה טיפולי בתוך מסגרת המכון.