שי לניאדו

קרימינולוג חברתי- שיקומי ומאמן אישי ועסקי לבני נוער ומבוגרים.

 

שי לניאדושמי שי לניאדו, אני מאמן אישי ועסקי לבני נוער ומבוגרים בשיטת סאטיה, ביה”ס אימושיין להקשבה, הוויה וטרנספורמציה. שיטת סאטיה עובדת על מכלול גוף ונפש- רגשות, תחושות, תודעה, שפה ונשימה. אני בוגר המחלקה לקרימינולוגיה חברתית- שיקומית במסלול עם תזה בנושא: “חונכים משמעותיים כתורמים לצמצום אלימות של בני נוער” (M.A.) מאוניברסיטת בר אילן.

במהלך שנות ילדותי והתבגרותי חוויתי נשירה משני בתי ספר, כשאת בית ספר התיכון סיימתי ללא בגרות, בנוסף לחוויות של אלימות נפשית ופיזית במרחב האישי- משפחתי. חוויות מעצבות אלו, הובילו אותי לעבוד עם נערים ומתבגרים ולמדוני כי יש לראותם כפי שהם, ללא ביקורת או שיפוטיות, להבין, להקשיב, להיות אתם, עם הרבה אהבה.

לאורך השנים צברתי ניסיון רב באימון וחונכות של עשרות בני נוער אשר הופנו ופנו מסיבות מגוונות: החל מקשיי גיל ההתבגרות הטבעיים, קשיים חברתיים, מוטיבציה ללימודים, בטחון עצמי ועד הפרת החוק ופלילים.

אופן האימון שונה ומותאם לאופי הנער, ליכולותיו ולנסיבות. לרוב, האימונים מתקיימים בקליניקה, ולעתים בסביבה הביתית והמוכרת לו. האימונים נעשים תוך כדי תנועה, פעילות ספורטיבית, משחקי שולחן או משחקי מחשב, ובהדרגה עוברות מפעילות משותפת לשיחות אימון מלאות עם הנער. פעילותי בענפי הספורט השונים כמו סקווש, מטקות, אופניים, שחיה, ריצה ואקסטרים תורמות לחיבור עם בני נוער, לעתים בתחילת הדרך בני הנוער פחות וורבאלים, לראיית הליכים, למידה והבנה חווייתית בנוסף ליכולתי לחוות עם המתבגר את עיסוקיו ותחביביו.

כל חודשים שלושה, אני נפגש עם הורי המתבגר לבדוק שינוי, תיאום ציפיות, חילופי דברים הבנה ולמידה לטובת המתבגר וכמובן באישורו. בנוסף, אני נפגש עם מבוגרים משמעותיים בסביבתו של המתבגר, כאשר המטרה היא לגייס את כל סביבתו, צוות ביה”ס, חוגים, צופים, משפחה וכו’, וזאת בכדי שיהיו מודעים להליך שהמתבגר עובר. עצם הידיעה מעצימה ומעלה את יחסם למתבגר, ומעלה את יחס המתבגר לעצמו.

ניסיון תעסוקתי :

התחלתי את דרכי בחונכות מקצועית לבני נוער בשנת 2006 כעצמאי ובמוסדות ציבורים; פנימייה לנערים בקצה הרצף הטיפולי- מצפה- ים, מכון גרין לפסיכולוגיה מתקדמת, הנחיית קבוצות למניעת סמים ואלכוהול- הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, ביה”ס ברנקו וייס- רמלה וביחידה לקידום נוער, תחת מחלקת החינוך של עיריית אור יהודה. כיום אני ממשיך לאמן בני נוער ומבוגרים, ללמוד ולהתפתח בקורסים שונים ובמקביל מעביר סדנאות, הרצאות ותהליכי פיתוח אישי.

פרסום התזה:  לניאדו, ש’., תימור, א’. (2015). חונכות אינטנסיבית כתורמת לצמצום עבריינות של נערים מתבגרים. בתוך מ’ שחורי-ביטון, מ’ חובב (עורכים). נערים ונערות בסיכון: פגיעות, חוסן ותמיכה חברתית, 201-228. ירושלים: כרמל.