התמכרות לסמים

ההיבט הפסיכולוגי/טיפולי של התמכרות לסמים

הגישה הרווחת כיום מאוד בתחום הטיפולי היא הגישה ההוליסטית – כלומר ראייה מערכתית של האדם ולא רק היבט מסוים שבו מתמקדים במסגרת טיפולית כלשהי. כך, גם כאשר מתמודדים עם בעיה קשה כמו התמכרות לסמים, יש לראות את התמונה המלאה, ולעתים קרובות מדובר בתסמין לבעיה עמוקה יותר, או הדחקה בדרכים הרסניות של הדברים שבאמת מפריעים, ושללא פתרון יעיל עבורן, הגמילה תהיה ככוסות רוח למת ותוך זמן קצר האדם יחזור לדרכיו המסוכנות, ואף יפנה לסמים מסוכנים יותר.

כיצד התמכרות לסמים משפיעה על חיינו?

לכל התמכרות יש רבדים רבים של פגיעה בתפקוד היומיומי ואף באיכות החיים והבריאות הכללית. זה נכון לכל סוג של התמכרות, כולל התמכרות לאינטרנט, הימורים או דברי מתיקה, אך כאשר מדובר בחומרים אסורים, הסיכון הוא כפול ומכופל. התמכרות לסמים מבודדת את האדם מהסביבה הרגילה שלו, מעלימה את תחומי העניין שהיו לו בעבר, פוגעת בבריאותו הכללית, כולל ברמה הנפשית, משום שהם מחליפים או מעצימים חומרים שונים שגם ככה קיימים בגוף, וחוסר היכולת של הגוף לייצר אותם בכמויות הדומות לזה של הסם מביאה לתופעת ה"קריז", שזה הקושי הפיזי והנפשי העיקרי שבתהליך הגמילה.

מה נותן אבחון פסיכיאטרי למכור ולמשפחתו?

בתחום הטיפול בהתמכרויות קיים מושג הנקרא "תחלואה כפולה". המתייחסת למחלת ההתמכרות כנלווית למחלה, או הפרעה  נוספת אשר הובילה להתמכרות, או שהתעוררה עקב השימוש (דיכאון, חרדה, הפרעת אישיות, קשב וריכוז, הפרעות פסיכוטיות כגון מאניה-דיפרסיה, סכיזופרניה ועוד).

כשיש בעיה של התמכרות השלב הראשון הנו האבחון הפסיכיאטרי, שמטרתו לערוך בדיקה מעמיקה יותר של בעיית הסמים שיש לאדם וחיפוש אחר בסיס נפשי שיש להתמכרות זו, לפעמים אנשים פונים לסמים כדי להתמודד עם בעיית חרדה שיש להם, דיכאון כרוני, בעיות שינה, הרצון לברוח מחיי היומיום. ניתן לחלק את בעיית התמכרות לסמים למספר סוגים בהתאם להשפעות שיש להם על הגוף:

  1. התמכרות לסמים קלים (מריחואנה, חשיש)
  2. התמכרות לסמי מרץ (אמפטמינים)
  3. התמכרות לסמים משככי כאבים (אופיאטים)
  4. התמכרות לאלכוהול – למרות היותו חוקי, מביא להשלכות חמורות, משנה את התנהגותו של האדם ולעתים קרובות דורש התערבות מקצועית ואבחון כפול במטרה להבין ממה נובע הצורך לברוח ל"חומר מטשטש" זה.

דרכי טיפול לא טריוויאליות ומדוע חשוב לנקוט בגישה רחבה

כפי שציינו השלב הראשון הנו  אבחון פסיכיאטרי מקיף בכדי לשלול או לאשש הפרעות או מחלות נוספות ברקע הדורשים טיפול תרופתי מדויק , זאת על מנת למנוע את החזרה לסמים (בגלל שהבעיה מהווה תסמין בלבד, וכל עוד שורש הבעיה אינו מבוטל ונפתר, גם התסמין לא יחלוף).

בנוסף, כדאי ומומלץ לשלב שיטות טיפול שונות, כולל טיפול רגשי, טיפול דינמי מקצועי שיענה על הצרכים הרגשיים של המטופל לאחר סיום התהליך הגופני, וכן הענקת כלים חדשים להתמודדות עם הקשיים שדוחפים לשימוש בחומרים מלכתחילה.

לאחרונה, נעשה שימוש בשיטת טיפול בשילוב פעילות גופנית, בגלל שבמסגרת הפעילות מופרש הורמון הדופמין שבמידה מסוימת יוצר תחליף לסם ומסייע למטופל להגיע באופן מושכל למסקנה הפשוטה: אפשר למצוא את תחושת העילוי והעונג לא רק באמצעות שימוש בחומרים המשחיתים את הגוף ואת הנפש, אלא גם בדרכים אחרות, כאלה שגם מקרבות לאנשים אחרים.

הענקת חוות דעת משפטיות במסגרת טיפול במכון הכח לשנות

בגלל הבעייתיות הרבה של התמודדות עם התמכרות לסמים, הכוללת גם הסתבכויות חמורות עם החוק, לעתים נדרשות גם חוות דעות משפטיות בכדי לתת לבית המשפט את הכלים הדרושים להערכה נכונה של מצבו הנוכחי של המטופל.

באמצעות קביעת תהליך טיפולי מותאם אישית וגיבוש חוות דעת מקצועית שגם עשויה לסייע למטופל לחזור לחיים תקינים כמה שיותר מהר – מכון הכח לשנות מהווה מקום להזדמנות שנייה עבור אנשים מכורים, או שהיו מכורים לסמים בשלב זה או אחר בחייהם.