חרדת מבחנים

מהי חרדת מבחנים?

חרדת מבחנים הנה תופעה המאופיינת בהגברה משמעותית של תחושת מתח והתרגשות מוגזמת סביב בחינות. היא פוגעת ברמת ההישגים האקדמאיים של התלמידים וכתוצאה נלווית גם באיכות החיים ובמוטיבציה להתמיד בלימודים. הסיבות שמאחורי חרדת המבחנים שונות ומגוונות, ביניהן ניתן למצוא גורמים קוגניטיביים כגון,  נטייה  לפרפקציוניזם, ציפיות מוגזמות, דפוסי חשיבה קטסטרופליים, גורמים רגשיים כגון פחד מכישלון, או הצלחה, נוקשות ובעיות בדימוי העצמי. גורמים התנהגותיים הקשורים להעדר מיומנויות למידה נכונות, והרגלים של סדר וארגון.
חרדת מבחנים באה לידי ביטוי במישור הפיזיולוגי עם תחושות גופניות לא נעימות כמו “פרפרים בבטן”, רעד, הזעה, בחילה, כאבי-ראש, וכאבי-בטן. כמו כן , אפשר לזהות את ההשפעה של התופעה גם במישור המחשבתי, הרגשי וההתנהגותי: קשייי ריכוז, חסימות (“בלאקאאוט”), דחיינות המתבטאת בקושי להתיישב וללמוד, תחושת פחד, חוסר ביטחון, מועקה ולחץ.

איך משנים את המצב?

כדי לפתור את הבעיה לעומק ומהשורש יש להתייחס לדיבור הפנימי, לאמונות, למחשבות ולרגשות המהוות את הבסיס לבעיה, ולספק כלים שמאפשרים לאדם לשלוט על עצמו על מנת להביא לידי ביטוי את היכולות, את הידע ואת המיומנויות שלו.על מנת להביא כל תלמיד להתמודדות אופטימאלית עם התופעה בזמן קצר, אנו מציעים מענה ייחודי שפיתח יוסי אריש מצוות המכון. מענה של למידה חווייתית וההכנה בבית לקראת המבחנים. אנו נלמד כיצד התלמיד מתכונן ומתמודד לפני ובזמן המבחן, נפתח מיומנויות למידה אפקטיביות תוך כדי העצמה ופיתוח ולמידת האסטרטגיות המודעות והלא-מודעות להצלחה.
המענה שאנו מציעים רלוונטי לכל ילד, נער או מבוגר שעומדים לפני מבחן כלשהו, כגון: במבחנים בביה”ס, בגרויות, לסטודנטים, לנבחנים במבחני נהיגה, במבחני קבלה לעבודה חדשה ועוד.