טיפולים למבוגרים

טיפול אינטגרטיבי ממוקד 1

טיפול אינטגרטיבי ממוקד

מהו טיפול אינטגרטיבי ממוקד

טיפול אינטגרטיבי ממוקד הינו טיפול המשלב בתוכו מספר טכניקות טיפולית, המתבססות על שילוב בין התיאוריות הדינמיות, והתאוריה הקוגניטיבית-התנהגותית.

המטפל האינטגרטיבי משלב בטיפול את התאוריה, הכלים והטכניקות, בהתאמה למטרות הטיפול ולצרכיו של המטופל. הטיפול האינטגרטיבי משתנה בין מטופל למטופל, גם במקרים שהמטופלים מגיעים עם סימפטומים דומים. 

לדוגמה, שני סטודנטים אשר מגיעים עם סימפטומים של חרדת מבחנים, אצל מטופל אחד יתכן והמטפל ישלב בעיקר טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות, המשלבות וויסות רגשי, זיהוי ושינוי דפוסי חשיבה וחשיפה הדרגתית. לעומת זאת, אצל המטופל השני מוקד העבודה הטיפולית יהיה טיפול דינמי, אשר יתמקד בקשרים ודפוסי ההתקשרות המוקדמים שלו. אותם דפוסים, אשר הובילו לסימפטומים של חרדת המבחנים.

הטיפול האינטגרטיבי-ממוקד, נבנה מוקד של בעיה נתונה שאותה מגדירים במשותף המטפל והמטופל.
אם ניתן לסכם במשפט את העבודה הטיפולית המאפיינת את ההליך של טיפול אינטגרטיבי ממוקד יהיה זה המשפט: " לחשוב מורכב ולעבוד פשוט".

הטיפול האינטגרטיבי מייצג את המגמה העכשווית בפסיכותרפיה המשלבת גישות דינמיות עדכניות כגון, הטיפול האינטר סובייקטיבי, הטיפול ההתייחסותי, EDT ועוד, לבין הגל השלישי בCBT המשלב טכניקות של מיינדפולנס, EMDR ו- PE. מגמה זו רואה בחשיבות שיתוף הפעולה ושילוב הגישות השונות, מתוך התפיסה כי אין תיאוריה או טכניקה טיפולית שהיא נעלה יותר או נכונה יותר, אלא יש טכניקה ותיאוריה שמתאימה יותר למקרה מסוים.

מטרת הטיפול אינטגרטיבי ממוקד

מטרת הטיפול אינטגרטיבי ממוקד הנה לפתור בעיה ספציפית מבלי להיכנס לעומק עניינים אחרים במידה והם קיימים ברקע.
טיפול זה נבנה סביב מוקד של בעיה נתונה. בעיה אותה מגדירים במשותף המטפל והמטופל.
היחסים הטיפוליים בין המטפל למטופל מאופיינים בשיתוף ושקיפות.

תהליך הטיפול הנו תהליך אקטיבי של חקירה, בדיקה ושינוי, של הליכים רגשיים, חשיבתיים והתנהגותיים, כאשר המטפל מתמקד בהעצמה, בכוחות השינוי, וחיזוק המשאבים של המטופל.

מתי לפנות לטיפול אינטגרטיבי ממוקד

הסיבות לפניה לטיפול אינטגרטיבי ממוקד הן סביב מוקד מסוים. במהלך המפגש הראשוני המטופל והמטפל מציבים יחד את המטרות הטיפוליות. המטרות יכולות להשתנות מ"חיזוק הביטחון העצמי" דרך "להיות יותר סבלני" ועד "להיפטר מהאכילה הרגשית". לעתים הסיבה עמומה ועשויה להתבהר בשלב האבחון הראשוני. 

לדוגמא, מטופל המגיע בעקבות תחושה של דיכאון ובמהלך האבחון עולה הקושי שלו לחוות רגשות אינטימיים כגון, עצב ושמחה. הטיפול הממוקד יתמקד בחשיפה של אותן רגשות קבורים של עצב ושמחה ולידתן מחדש, וזאת מתוך הבנה שחוסר היכולת לחוות רגשות אלו לאורך השנים יצרו אצלו את הדיכאון. 

מקרה נוסף של מטופלת אשר מרצה את סביבתו וחיה בתחושה קורבנית ("המרצה שאינו מרוצה"), וזאת מכיוון שרגשות של כעס מעוררים אצלה חרדה, וכדי להימנע מהחרדה חשה אשמה. הטיפול הממוקד יאפשר לה לחוות את הכעס תוך כדי וויסות החרדה ופיתוח מיומנויות חדשות של הבעה רגשית ותגובות אסרטיביות, ובכך יופחתו רגשות האשמה והדפוסים המרצים שלה.

טיפול אינטגרטיבי ממוקד למי זה מיועד

בדומה לטיפול הטיפול האינטגרטיבי מיועד למטופלים אשר רוצים לפתור בעיה או קושי ספציפיים, אך בניגוד לטיפול CBT לילדים ומתבגרים מוקד הטיפול הינו גם סביב הקשר הטיפולי הנוצר בין המטפל למטופל במהלך הטיפול. טיפול זה מאפשר גמישות רבה יותר ומשלב בתוכו טכניקות וכלים מגוונים, אך טיפול זה נחווה לעתים  קרובות כיותר אינטנסיבי עבור המטופל, ולכן לא מתאים לכל אחד.

למה לפנות לטיפול אינטגרטיבי ממוקד בהכח לשנות

אנו במכון הכח לשנות מאמינים בתפיסה האינטגרטיבית, המשלבת כוחות של אנשי המקצוע השונים. כאשר פונה אלינו מטופל לטיפול, כבר בשלב השיחה הראשונית, אנו מנסים להתאים עבורו את המערך הטיפולי הטוב ביותר. גישת הטיפול היא: טיפול רגשי הכוללת, אינטגרטיבית שמשקפת את השקפת העולם הטיפולית שלנו, שלפיה עלינו להתאים את סוג הטיפול למטופל ולא להתאים את המטופל לסוג הטיפול.

בנוסף, אנו רואים חשיבות גדולה בשיתוף הפעולה בין אנשי המקצוע השונים, ולכן מטופל המגיע מתוך כוונה לטפל בקושי מסוים, אנו מאפשרים לו לקבל את המענה הכוללני ביותר וזאת בכדי לעזור לו להגיע למטרה אותה הציב לעצמו.