טיפולים לילדים ומתבגרים

טיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים 1

טיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים

פסיכודרמה לילדים

טיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים הינה אחת מהגישות הטיפוליות האפקטיביות ביותר לעבודה עם ילדים. 
טיפול רגשי לילדים שונה מטיפול למתבגרים ולמבוגרים, לא רק בתכנים ובקשיים איתם מתמודדים הילדים, אלא גם באופן בו הם מסוגלים להביע את אותם קשיים. במקרים רבים, ילדים יתקשו לדבר על הקושי באופן ישיר, גם אם מדובר בילדים בעלי יכולת ביטוי גבוהה.

פסיכודרמה הינה כלי טיפולי, אשר בין שאר יתרונותיו, מאפשר לילד ל"דבר" את הקושי ואת החוויה הרגשית שלו בצורה עקיפה: אם דרך משחק תפקידים, שבו הילד יכול לשחק את הדמויות המשמעותיות בחייו, אם דרך דמויות דמיוניות שבאמצעותן יכול הילד להביע את רגשותיו, פחדיו, תקוותיו ומצוקותיו, באופן שיחווה עבורו פחות מאיים, ואם דרך הצגת הקושי או הקונפליקט כדמות מולה יוכל להתמודד.

במהלך הטיפול מתרגל הילד סיטואציות מגוונות שבהן הוא רוכש כלים תוך כדי התנסות חווייתית. התנסות ותרגול המצבים הללו בתוך הקליניקה, יאפשרו לו לרכוש כישורים חדשים, דרכי תקשורת מילוליים ובלתי מילוליים אותם יוכל ליישם בחיי היום יום, ובכך לשפר את מצבו הרגשי, ההתנהגותי והחברתי. במצבים בהם מטופל אינו יכול לבוא לידי ביטוי ולבטא את עצמו, תקוע בתהליך, מתנגד, או במצבים בהם המטפל ירצה לקדם את התהליך ישתמש בטיפול בטכניקה של כפיל, שיעזור למטופל להבין את עצמו. 

פסיכודרמה למתבגרים

טיפול בפסיכודרמה למתבגרים הינה גישה טיפולית-חווייתית המאפשרת למתבגר מרחב, שבו יוכל להביע את עצמו באופנים ומגוונים ובכך להתמודד עם הקשיים אתם הוא מתמודד.

נער עם דימוי עצמי נמוך, נערה המתמודדת עם גירושין של הוריה, מתבגר שעבר חרם,  מתבגרת המתמודדת עם מחלה כרונית- כל אלו ועוד יכולים לבוא אל ה"במה הפסיכודרמטית", ששם נבחן סוגיות אלו על ידי המחזת הסיטואציה. אם אני ביישן ורוצה לדעת איך להתקרב לחברים נעשה "חזרה" למצבים כגון: איך אני מגיע לחבריי עם ביטחון ויוזמה ומצליח ליצור קשר, איך אני מצליח להצטרף למשחק בהפסקת בית הספר. אם אני נערה שעברה חרם ואני מרגישה דחויה, נבדוק מה הרצון של אותה נערה ויחד, נצא מהתקיעות ונלמד דרכי התמודדות אדפטיביות להרחבת ארגז הכלים.

דרך הדרמה- נוכל לעשות "חזרה" לסיטואציות בהן המתבגרת אומרת את שעל ליבה לבנות שדחו אותה. לומדת לחוות סיטואציות שבהן לא מרגישה דחויה ובעזרת אותם תרגולים וחזרות בטיפול, תחושת השליטה חוזרת אל אותה נערה.

למי מתאימה הפסיכודרמה.

כאשר הורים פונים לטיפול, השלב הראשון הנו אבחון ראשוני ("אינטייק"). באבחון הראשוני נפגשים ההורים של המטופל עם המטפל, כשבסיום המפגש ההורים מקבלים המלצות על המענה הטיפולי הנכון ביותר עבור ילדם. 

יש המבקשים טיפול מסוג מסוים (טיפול רגשי, CBT, טיפול באומנות, טיפול בשילוב פעילות גופנית או פסיכודרמה). לעתים, ההורים לא מכירים את המענים השונים, ובמהלך האבחון הראשוני מקבלים מידע לגבי הגישות הטיפוליות השונות.

אנו ממליצים על טיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים ופרט למטופלים המתקשים להביע את עצמם באופן וורבלי, להורים המחפשים עבור ילדם טיפול שהוא יותר חוויתי, לילדים עם עולם דמיון עשיר, ולכאלו האוהבים את עולם המשחק.

טיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים מתאים לילדים ומתבגרים המתמודדים עם:

 • פוביות
 • קשיים חברתיים- חרדה חברתית, חרם חברתי, שיימיניג הסתגרות והימנעות
 • דיכאון
 • הפרעות קשב וריכוז (ADHD)
 • קשיים התנהגותיים- אלימות, גניבות
 • ODD
 • חרדת נטישה
 • חרדת מוות
 • משברי חיים- גירושין, אובדן,
 • מעברי דירה
 • קשיי הסתגלות

למה לפנות להכח לשנות לטיפול בפסיכודרמה עבור ילדך

אנו ממליצים לך להגיע אלינו לטיפול בפסיכודרמה לילדים ומתבגרים וזאת מתוך שתי סיבות עיקריות:

 • ראייה מערכתית- הכח לשנות, הינו מכון רב-תחומי, המשלב מגוון רחב של טיפולים ומטפלים העובדים יחד ובשיתוף פעולה. בנוסף, אנו מאמינים במענה מערכתי המשלב הדרכת הורים וטיפול משפחתי במידת הצורך. המכון הינו ספק מורשה של משרד החינוך. למטפלים בפסיכודרמה של המכון ניסיון בעבודה במסגרות של משרד החינוך ובריאות הנפש. המטפל נמצא בקשר עם הגורמים המשמעותיים בחייו של המטופל ומקיים מפגשים במסגרת בית הספר במידת הצורך.
 • מגוון טיפולי פסיכודרמה- אנו מציעים במכון מגוון מענים גם בתחום הפסיכודרמה. המענה הטיפולי יכול לשלב פסיכודרמה, CBT לילדים ומתבגרים, פסיכודרמה המשלבת טיפול רגשי, או פסיכודרמה משולבת עם טיפול אינטגרטיבי ממוקד.