טיפולים למבוגרים

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים 1

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים

מהי הפסיכודרמה

פסיכו= נפש     דרמה= משחק.

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים הינה שיטה המעודדת ספונטניות ויצירתיות. בפסיכודרמה אנחנו לא "מדברים על…" אלא "עושים את.." הפסיכודרמה מדרבנת את המטופל להמחיז את קשייו, שמחותיו וכל תוכן שנפשו רוצה להוציא אל החוץ, באופן משחקי שאינו מאיים. בשעה הטיפולית, המטופל מוזמן להביא את עולמו, וליצור את עולמו מחדש.

המטופל הינו רב פעלים בחדר הטיפולים- הוא המפיק של הסצנות מחייו, התסריטאי והבמאי. הוא מביא סצנות מתוך עולמו ושוטח אותם על הבמה, מחליף תפקידים לדמויות שהיו בסיטואציות המדוברות (אבא, אימא, מורה, חבר כיתה, בוס).

הפסיכודרמה מאפשרת למטופל לחוות על ה"במה הפסיכודרמטית" מצבים וסיטואציות שהיה רוצה לפגוש ועדיין לא מצליח. דרך טכניקת "חזרה לחיים" (rehearsal for life) אנחנו עושים "חזרה גנרלית" להתנהגות חדשה, לדרך מחשבה, לפנטזיה שהייתי רוצה לאמץ ולהוציא מחוץ לחדר. דרך זו מקדמת שינוי בכך, שלאחר חווית ה"חזרה לחיים" המטופל מרגיש שהוא כבר היה בסיטואציה אותה הוא הולך לפגוש בעתיד, בחוויה היא כבר "שלו", אינה מפתיעה וחיצונית לו. אלו רק חלק מהסיבות לכוח התרפויטי הרב של עולם הפסיכודרמה. 

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים - מטרת הטיפול

מטרת טיפול בפסיכודרמה למבוגרים הינה להרחיב עבור המטופל את הפרספקטיבה וההסתכלות על עצמו, לשנות את החוויה הקיומית שלו, וזאת באמצעות חילופי התפקידים. תפקיד המטפל לכוון ולהנחות את המטופל ובכך לעזור לו בתיקון ובשינוי.
בדרך זו המטופל יכול להביא רגשות, דמויות, סיטואציות שפגש או זיכרונות מהעבר, להכיר אותם יותר ולנהל איתם שיח דרך חילופי התפקידים, דבר שמסייע לו לפרוק רגשות קשים ומודחקים, לבטא רגשות שאין להם מקום, לבטא פנטזיות, רצונות, דברים שלא אמר, ועוד.

פסיכודרמה עבור מי זה מיועד

"העז לחלום"

ההחלטה על הפניה לטיפול מלווה לעתים קרובות בהרגשה אמביוולנטית של פחד ותקווה. מחד, התקווה לחוות את קיומך בכל מאודך, להיות מסוגל לחלום ולחתור למימוש חלומותיך, זהו הרצון לשינוי. מאידך, ישנו הפחד מהשינוי, מהלא ידוע, החרדה שבלוותר על דפוסים מוכרים, והחשש מלפול או להיפגע. הפחד המוביל להימנעות ולצמצום החוויה האנושית- זהו אי היכולת לחלום.

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים הינה טיפול חוויתי, המיועדת לכל מטופל אשר רוצה ליצור חוויה אחרת בטיפול, לאפשר לעצמו להעז ולחלום. 

טיפול בפסיכודרמה למבוגרים מומלצת למטופלים המתמודדים עם:

  • בדידות
  • חוסר תקווה
  • חוסר עניין ומשמעות
  • התפרצויות זעם
  • קושי בוויסות הרגשי
  • דיכאון
  • תחושת ריקנות
  • טיפול רגשי
  • ניתוק וניכור

אם את/ה חווה אחד או יותר מהתחושות האלו פסיכודרמה היא המענה עבורך.

פסיכודרמה בהכח לשנות

בהכח לשנות יש לנו מגוון מטפלים, המשלבים את הטיפול בפסיכודרמה כחלק מהטיפול הדינמי, או בשילוב ייחודי של פסיכודרמה ממוקדת, או פסיכודרמה בשילוב CBT לילדים ומתבגרים. אנו מציעים פסיכודרמה כחלק ממענה של הטיפול הפרטני או כמענה בתוך הטיפול הקבוצתי. פסיכודרמה קבוצתית עוזרת למטופל לחזק את תחושת הלכידות והשייכות שלו ל בתוך הקבוצה, המשפחה והקהילה.

אנו מזמינים אתכם לבמה הפסיכו -דרמטית של הכח לשנות–  לחקור, לשנות ולחזק את עולמכם.