טיפול משפחתי בזמן הקורונה

האם לכל משפחה מתאים טיפול משפחתי בזמן הקורונה?

משפחה היא מערכת דינמית בה מצב של כל חבר בה משפיע על אחרים ומושפע מהם.
משבר הקורונה גורם לכל אחד מבני המשפחה להרגיש מידה מסוימת של, לחץ, חוסר אונים, פחד וחרדה. בנוסף לחששות לבריאות שלו ושל משפחתו, ההסגר שנכפה עלינו בימים האחרונים מעצים את הקושי של כל אחד בנוסף להתמודדות עם חששותיו שלו, להתמודד עם הלחץ והדאגות של שאר בני המשפחה, הסגורים איתו במרחב המצומצם והאינטימי של הבית.

זמנים קשים ביותר עשויים להוציא מאיתנו את הרע, אך גם את הטוב ביותר. אמנם מצבי משבר מפגישים אותנו עם הפגיעות והחולשות שלנו, אך מהווים גם הזדמנות לצמיחה, וזאת דרך הכרה בכוחות שלנו, יכולת לטיפול משפחתי בזמן הקורונה, התמודדות והסתגלות למציאות החדשה. החוסן המשפחתי הוא אחד הגורמים המנבאים את יכולת ההסתגלות למציאות החדשה הן כפרט והן כמשפחה ומשבר הקורונה מהווה הזדמנות לפתח ולבסס את החוסן המשפחתי.

משבר הקורונה והחוסן המשפחתי.

על פי מודל החוסן המשפחתי, לכידות משפחתית ותקשורת טובה בתוך המשפחה מסייעים רבות בפיתוח החוסן הנפשי של הפרט, בזמן התמודדות עם מצבי משבר. לפי מודל זה קיימים שלושה מרכיבים עיקריים בחוסן המשפחתי: התארגנות, תקשורת ומשמעות.

התארגנות:
התארגנות בתוך המשפחה בזמן המשבר, עוסקת בחלוקת תפקידים מחודשת, חלוקת אחריות מותאמת וקבלת החלטות. בזמן משבר על הורי המשפחה למצוא פתרונות לשאלות הללו: כיצד לתמוך ולדאוג לכל אחד מבני המשפחה ולמשפחה כולה? איך מתגמשים בין התפקוד השגרתי אצל אלה שממשיכים בשגרת החיים לאחרים ששיגרתם נקטעה? וכיצד ממלאים את הזמן המשותף הרב בזמן ההסגר?

תקשורת:
התקשורת המשפחתית מהווה את הדבק המשפחתי. כדי לבסס תקשורת בריאה ומקרבת, בני המשפחה עשויים למצוא עצמם עסוקים בסוגיות כגון:

  • העברת מידע – שיח מותאם ונכון על הקורונה בהתאם לגיל ורמת החרדה של כל אחד מהמשפחה.
  • הקשבה – פיתוח והרחבת יכולת הקשבה אחד לשני.
  • תגובה מותאמת – התאמת התגובות של כל אחד לביטויים רגשיים שונים של שאר בני המשפחה,כמו כעס, פחד, דיכאון, כאב חרדה ובלבול.
  • חמלה – הדרך הנכונה לבטא חמלה לכל אחד מבני המשפחה אל מול הקושי שלהם בלי שיחוו כחלשים או חסרי אונים.
  • הכלה וסובלנות – הסוגיה החשובה ביותר בתקשורת המשפחתית הנה הסוגיה של הכלה וסובלנות, המאפשרת הרחבת היכולת להכיל דעות ודרכי התמודדות שונות, מבלי להיות ביקורתי או שיפוטי.
    משמעות:
    חשוב לחדד ולהזכיר לעצמנו את האמונות והערכים שלנו. ערכים שמבטאים כוח, עוצמה, התמודדות, תקווה ושמירה על פרופורציות. מה עזר לנו כמשפחה בעבר להתמודד עם מצבי לחץ ומשברים? מה חיזק אותנו?, מהם ומיהם מקורות הכח והחוזק שלנו כיום?

קורונה – ממשבר לצמיחה

תקופת משבר הקורונה כאמור, היא גם הזדמנות נהדרת לצמיחה אישית ומשפחתית. טיפוח של אווירה משפחתית, אכפתית, קשובה, סובלנית וחומלת. כעת יותר מתמיד ניתן להכיר וללמוד טוב יותר את כל אחד מבני המשפחה, הדרכים הייחודיות שלו, דרכי ההתמודדות שלו, ואת תרומתו הייחודית למשפחה וכוחותיו. אל מול הקושי והאתגר של המשבר, ניתן לפתח אקלים משפחתי של מעורבות, לכידות, אחריות וערבות הדדית.

כמו הדינמיות וההשתנות של המגפה הנוכחית והמשבר שהיא מולידה, כך גם משתנה בהתאם הדינאמיקה במשפחה.
כל שלב במשבר מייצר אתגרים ומשימות וגם הזדמנויות חדשות. גמישות מחשבתית, רגשית והתנהגותית תאפשר לנו התמודדות מיטבית כפרט וכמשפחה. הכרה בדרכי ההתמודדות, למידה הדדית ורכישת מיומנויות תקשורת חדשות, תגדיל את המיכל המשפחתי, ותספק אוויר וכוחות לכל אחד מבני המשפחה, ותאפשר לנו לצלוח את משבר הקורונה בצורה טובה.

טיפול משפחתי בזמן הקורונה

למשפחות הנמצאות במצוקה ולא מצליחות להתמודד לבד עם המשבר, או למי מבני המשפחה שאינו מצליח להיעזר בשאר בני המשפחה ולהסתגל ולהתמודד עם המצב חשוב לפנות לגורם מקצועי. חשוב ביותר שהמענה שינתן יהיה על ידי איש טיפול מוסמך, מאחר ומענה לא מותאם עלול להוביל למשבר עמוק, שעשוי להפוך לכרוני וללוות את המשפחה גם אחרי שהמגיפה תהיה מאחורינו.

המענה הנכון ביותר בהתמודדות עם הקשיים המשפחתיים הנו טיפול משפחתי אונליין המתבצע על ידי איש טיפול מוסמך, מקצועי ובעל ניסיון. טיפול רגשי משפחתי אונליין הפך מקובל ושכיח יותר ויותר בשנים האחרונות. טיפול אונליין המתקיים באמצעות פלטפורמות של זום, סקייפ, הנגאאוט ואחרות, שומר על האינטימיות של הקשר הטיפולי, ומרחב טיפולי בטוח. טיפול משפחתי אונליין זוכה להצלחות רבות וקידום משמעותי של המשפחות הנעזרות.