טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול משפחתי 1

טיפול משפחתי

בדומה טיפול רגשי, טיפול משפחתי מתבסס על ההבנה שהמשפחה היא המשאב הגדול ביותר העומד לרשות הפרט בהתמודדות עם קשיים רגשיים, פיזיים, תפקודיים וחברתיים.

בטיפול משפחתי עובדים בני המשפחה ביחד, גם כאשר מוקד הקושי לעתים מצוי רק אצל אחד מבני המשפחה. בעיות רבות עשויות להיפתר ע"י שינוי היחסים ודפוסי הגומלין במשפחה. הדפוסים המשפחתיים משפיעים על הפרט ומושפעים על ידו, ולכן הם מהווים חלק בלתי נפרד, הן מהבעיה והן מהפתרון.

המטפל המשפחתי מתמקד בהבנת עולמו של היחיד בהקשר המשפחתי, בהבעת הדפוסים הרגשיים של המשפחה, דרכי התקשורת במשפחה, התרומה של היחיד והמשפחה, דפוסי התמודדות במצבי לחץ ומשבר, גבולות במשפחה, יחסים בין ההורים, יחסים בין ההורים לילדים, יחסים בין אחים וכו’.

הטיפול המשפחתי עוזר למשפחה לזהות ולהבין את מוקדי הקושי בדפוסים הנמצאים בתחומים הנ”ל, להבין את היחסים ביניהם, לזהות הבדלים בין בני המשפחה שיוצרים קשיים, ולהבין את היחידים במשפחה שיש להם קשיים.

הטיפול מאפשר למשפחה הבנות חדשות על המשפחה ועל היחידים בתוכה ולייצר אפשרויות חדשות ומועדפות, הן ליחיד והן למשפחה, לכיוונים חדשים שיבנו דפוסים חדשים, יעילים, מקדמים וטובים יותר עבור המשפחה כולה והיחידים בתוכה.

מתי לפנות לטיפול משפחתי

ארבע סיבות עיקריות לפניה לטיפול משפחתי.

  • משבר במשפחה – מחלה , פיטורין, אובדן, טראומה, אלו דוגמאות לחלק מהגורמים לפניה לטיפול המשפחתי. משבר של אחד או יותר מבני המשפחה בעקבות אירוע קשה משפיע על בני המשפחה כולה. לעתים הצורך בעזרה ומתן כלים, הכוונה מקצועית בכדי להתמודד עם אירוע כזה, מתבקש.

  • קושי של אחד מבני המשפחה- במקרים רבים טיפול משפחתי עשוי לסייע רבות כחלק מהמערך הטיפולי של אחד מבני המשפחה המתמודד עם קשיים נפשיים כגון, דיכאון, הפרעות אכילה, קשיי קשב וריכוז, הפרעות התנהגות (עבריינות, ODD) התמכרויות ועוד. במקרים מסוג אלו, יש צורך בשינוי דפוסי ההתקשרות והדינמיקה בתוך המשפחה כחלק מהטיפול המערכתי.

  • גירושין תיאום הורי, ונישואים  פרק ב' – במצבים של גירושין חשיבות גדולה לטיפול המשפחתי בכדי לעזור לבני המשפחה ולילדים לצלוח את המשבר בשלום.  מטרתו של התיאום ההורי הוא לעזור להורים לשתף פעולה, להפחית את הקונפליקט ולאפשר להורים להתמקד בצרכיי ילדיהם ובהתמודדות שלהם עם הגירושין. במקרים של נישואים חדשים, הטיפול המשפחתי נועד לאפשר לבני המשפחה להתמודד עם השינוי שבקבלת בני המשפחה החדשים והחורגים, עם כל המורכבות הנלווית לכך.

  • קשיי היומיום: השגרה המשפחתית – משפחות רבות מתמודדות עם קשיים יומיומיים. קשיים הקשורים ליחסים בתוך המשפחה ולתפקידים שכל אחד מבני המשפחה תופס במערך המשפחתי. הטיפול המשפחתי במקרים אלו נועד באמצעות שיקוף וזיהוי הגורמים, המודעים ואשר אינם מודעים של אותם דפוסים משפחתיים פוגעניים, לסייע בחיזוק התא המשפחתי. במהלך הטיפול מתרגלים בני המשפחה רכישת דפוסי תקשורת, ניהול שיחה ופתרון בעיות באופן בריא יותר.

למה מומלץ לפנות לטיפול משפחתי בהכח לשנות?

המרכז הטיפולי שלנו הוקם מתוך מחשבה וראייה מערכתית כוללת. התפיסה המערכתית רואה חשיבות גדולה בשילוב כוחות של אנשי מקצוע שונים, ובהבנה שהאדם הוא חלק מתוך מערכת  משפחתית, חברתית וקהילתית, ולכן המענה הטיפולי המיטבי מערב בתוכו את כל הגורמים הרלוונטיים.

הטיפול המשפחתי יכול לשלב בתוכו מענה פרטני לפי הצורך העולה בטיפול.  במידה וקיים קושי מסוים איתו מתמודד אחד מבני המשפחה, המטפל המשפחתי בונה את המערך הטיפולי  בתוך המכון ועל פי הצורך, תוך שיתוף פעולה מלא בין אנשי המקצוע השונים; ייעוץ פסיכיאטרי, טיפול פרטני, ייעוץ תזונה או אימון משולב למבוגרים.

טיפולים זוגיים ומשפחתיים נוספים