טיפולים לילדים ולמתבגרים

מיומנויות חברתיות 1

מיומנויות חברתיות

מיומנויות חברתיות - מהן מיומנויות חברתיות? ואיך מזהים קשיים במיומנות חברתית?

מיומנויות חברתיות – האדם הוא יצור חברותי וזקוק לחברתם של בני אדם נוספים סביבו.

לשם כך פיתחו בני האדם את הכישורים והמיומנויות החברתיות. זוהי שפה שלמה הנשענת בין השאר גם על מחוות בלתי מילוליות ושפת הגוף. מה עושים כשילד מתקשה ללמוד את השפה ולא מצליח לפתח את הכישורים הנדרשים? – 

הרגלים שהופכים לטבע

מיומנויות רבות הנרכשות בגיל הרך משמשות בסיס לכל החיים, למבוגר שיתפתח מהילד. מיומנויות חברתיות יאפשרו לילד להסתגל בקלות רבה יותר למעברים, להשתלב בקבוצות חברתיות ולמצוא את מקומו במקומות כמו כיתה, תיכון, תנועת נוער, צבא ועבודה.

המיומנויות החברתיות מסייעות לאדם להבין את מקומו בהיררכיה החברתית ולפעול בהתאם לנדרש ממנו.

מהן מיומנויות חברתיות?

כל מפגש עם אדם נוסף מזמן אפשרות למיומנות חברתית. ההבנה כי האדם ממול זקוק לתקשורת היא בסיס ההבנה החברתית ופיתוח הכישורים החברתיים.

מחוות בוקר טוב לשומר בשער בית הספר היא לא רק נימוסית, אלא מפתחת מיומנות חברתית להבנת כללי ההתנהגות בחברה. ילד שיקדים לפתח מיומנויות חברתיות יצליח בקלות רבה יותר לקשור קשרים חברתיים, להשתלב במשחקים קבוצתיים, להבין את הכללים ובהתאם אליהם גם לפעול ולמצוא את מקומו.

קשיים במיומנויות חברתיים

ילדים שהמיומנויות החברתיות אצלם אינן מפותחות מספיק או טרם הגיעו לבשלות בתחום זה, עלולים לחוות תסכולים רבים באינטראקציות עם ילדים אחרים ועם מבוגרים אחרים.

חוסר הבנת הסיטואציות תביא אותם למצוקה והם יחפשו את המשבצת המתאימה עבורם בשולי הקבוצה החברתית. יש כאלה שימצאו הקלה באמצעות ביישנות, ישבו בצד, ינסו לא לבלוט.

יש אחרים שינסו לפרוץ למרכז הקבוצה באגרסיביות יידחו שוב ושוב ויקבלו עליהם את תג הילד הבעייתי, המוזר, הדחוי.

מיומנויות חברתיות

איך מזהים קשיים במיומנות חברתית

בגילים הצעירים ההורים עוקבים אחרי הקשרים החברתיים של ילדיהם. מעבר לרצונם לארח ולהתארח אצל חבריהם, יש משמעות גדולה לילדים איתם הם מפתחים קשרים.

גננות מקצועיות ישימו לב לחוזקות וחולשות אצל הילדים ועם מי הם בוחרים להתחבר. במקרים מסוימים ימליצו הגננות להורים על חיזוק קשרים בין ילדיהם לילדים כאלה וימליצו להרחיקם מילדים שאינם מועילים לו חברתית.

איך אפשר לחזק מיומנויות חברתיות

ילדים צעירים הם חקיינים לפעולות של הוריהם. התנהגות חברתית חיובית, נימוסים ומחוות יכולים להוות דוגמה מצוינת וקרקע לפיתוח כישורים חברתיים.

הקפדה על עמידה בתור, התנהגות סבלנית, ויתורים והפסד בכבוד יתקבלו אצל הילד כמסר שיחלחל וישפיע באופן לא מודע על מיומנויותיו החברתיות.

מומלץ להציע לילד להזמין אליו חברים ולשבח אותו על אירוח מוצלח, על התנהגות חברית ועל שיתוף פעולה נעים. חוגים קבוצתיים מאפשרים לילד מפגשים נוספים עם קבוצות של ילדים בני גילו ומציבות אותו מול אתגרים, משימות וחוקים המחייבים אותו לפתח מיומנויות חברתיות.

עזרה מקצועית

ישנן סיבות רבות המקשות על הילדים לפתח מיומנויות חברתיות ולעתים רצוי להיעזר באנשי מקצוע, שידעו להעניק לילד את הכלים הנחוצים לפיתוח הכישורים ולהקל עליו את ההשתלבות במסגרות חברתיות ועם קבוצות שונות.