מתמודדים עם משבר משפחתי

מהו משבר משפחתי ואיך אפשר להתמודד איתו?

החיים של כולנו מורכבים וכוללים אירועים שונים, קשים וחשובים, מהפכים ורגעים מכוננים. החוסן הנפשי של כל אחד מאיתנו שונה, ולעתים קרובות האירועים השונים משפיעים לא רק על האדם עצמו, אלא על כל סביבתו הקרובה.

כל שינוי מהותי דורש היערכות של כל הסביבה. כך, המשפחה מהווה את סך כל האירועים וההתפתחויות בחיי כל אחד מחבריה, ומכלול זה גורר שינויים והתמודדויות של הקבוצה.

חשיבות זו של הקשרים המשפחתיים הופכת כל התמודדות עם משבר משפחתי לרגע קריטי ביותר בחיי כל הקרובים: הורים, אחים, ילדים, נכדים ועוד. המשפחה הגרעינית מושפעת במידה רבה מכל שינוי קריטי, ולעתים קרובות גם המשפחה המורחבת, אם כי פחות. כדי להתמודד באופן יעיל עם משברים, צריך להבין את מהותם וכמובן, להתוות את הדרך להתגברות מוצלחת על הקשיים.

נסיבות אפשריות של משבר משפחתי

בין האירועים הקשים שעשויים לפגוע במשפחות ניתן למצוא אינספור התרחשויות קשות:

  • גירושין
  • מחלה סופנית או חמורה מאוד של אחד מבני המשפחה
  • מוות מפתיע של אחד מבני המשפחה
  • אובדן ילד
  • התאבדות במשפחה
  • רצח במשפחה
  • בעיות פיריון
  • מחלה שבה מאובחן אחד הילדים שתשפיע על כל חייו וגם על קרוביו (מחלות גנטיות, אוטיזם, פיגור שכלי, תסמונת דאון וכו’).
  • מחלה נפשית של אחד ההורים
  • משבר כלכלי חמור

מעבר לכך, ניתן לומר שכל שינוי חד ולא רגיל בחיי המשפחה, הדורש הסתגלות ושינוי, ואף טיפול משפחתי כדי לסייע לנווט בנסיבות החדשות – ניתן לראות בכל אירוע העונה על קריטריונים משבר משפחתי הדורש סיוע של הצוות הרב-תחומי של מכון הכח לשנות.

מהפרט אל הכלל – משבר בראיית היחיד והתא המשפחתי

קיימים הבדלים מהותיים בין הדרך שבה הפרט מתמודד עם משבר, והאופן שבו משפחה שלמה מעבדת ומסתגלת למציאות חדשה וכואבת לעתים קרובות.

אדם יחיד יכול לדאוג אך ורק לטובתו, בעוד שהדינמיקה המשפחתית דורשת שינויים מהותיים כדי לשרוד ולשמור על קשרים תקינים בין בני המשפחה. ולעתים קרובות, שינויים אלה זקוקים לתיווך של איש מקצוע.

זו הסיבה לכך שמשברים מסוג זה דורשים התערבות מקצועית רחבה יותר מאשר משבר אישי (למרות שגם במקרים אלה רבים האנשים שלא צולחים את הקושי ללא סיוע), בשל ההשפעות מרחיקות הלכת הקיימות בין בני המשפחה, בעיקר ההשפעה של ההורים על הילדים.

כדי להצליח לנווט בין הקשיים, דרוש סיוע נקודתי לכל אדם בנפרד, וגם ליחידה המשפחתית ככללה. פנייה בתחילתו או בשיאו של המשבר עדיפה, משום שהיא מאפשרת התמודדות תקינה יותר תוך כדי, בסיס הרבה יותר איתן ויעיל, מאשר לפתור אחר כך בעיות ונזקים שנוצרו בזמן שכולם היו עסוקים בהישרדות בלבד.

לכן אנו ממליצים לקלוט את הקשיים בשלב ההתחלתי ולהקדים תרופה למכה, בעיקר כאשר מדובר בילדים רכים או בני נוער שעשויים לשאת הצלקות מהמשבר כל חייהם.

אפשרויות טיפוליות להתמודדות עם משברים כמשפחה

מעבר לחשיבות הגדולה והמובנת מאליה של טיפול דינמי קלאסי של כל אדם המתמודד עם הקושי הספציפי בסיועו של מומחה בפסיכותרפיה, ראוי גם להקדיש תשומת לב לקשרים הבינאישיים. היות ובסיס המשפחה הוא תמיד במערכת היחסים בין ההורים, טיפול זוגי עשוי לסייע למנוע מראש או להתמודד בהצלחה עם משברים בזוגיות הגוררים איתם השלכות על כל המשפחה והילדים.

בנוסף, לפעמים משברים משפחתיים מהווים תוצאה של דפוסים חוזרים בחייו של אחד מההורים. במקרה זה, סדרת טיפולים במבוגרים המיועדת לאחד ההורים עשויה לפתור תסביכים מהילדות, לעזור לצאת ממעגלים הרסניים שמתחילים להשפיע גם על המשפחה כולה בסופו של דבר, ובאופן כללי – להביא להרמוניה אישית של כל אדם עם עצמו, עם קרוביו והמשפחה כולה.

איך יוצאים מזה ולמה צריך לשאוף?

ההיבט החשוב ביותר שיש להקפיד עליו במסגרת טיפולים משפחתיים, זה פיתוח החוסן הנפשי האישי של כל אחד מבני המשפחה, זאת בהתאם לקשיים של כל אחד. ברגע שמטרה זו מושגת במידה מסוימת, יש לדאוג ליצור פתיחות ביחסים בין בני המשפחה, למנוע כעסים מודחקים, תחושת אשמה הדדית או עצמית.

חשוב מאוד לדאוג לכך שלא יישארו משקעים שיגבו את מחירם לאחר שהמשבר יגיע לפתרונו הצפוי: האבל יסתיים והחיים יחזרו לשגרה, הטיפול הרפואי יסתיים, הליך הגירושין יושלם, הליך פשיטת הרגל יגיע לשלב הפירעון והחיים ימשיכו כך או כך.

באמצעות תכנון והתוויית תוכנית טיפולית בסיוע המומחים של מכון הכח לשנות, תוכלו לתמרן בהצלחה ביחד עם טיפול רגשי ובדרך המורכבת הזאת ולצאת מהמשבר חזקים ומאוחדים יותר.