קבוצת גלישה טיפולית

הגלישה הטיפולית בתוך קבוצה מעניקה לילדך את כל היתרונות הטיפוליים המושתתים על עקרונות הפסיכולוגיה החיובית: פעילות ספורטיבית, חיבור לטבע, לכידות חברתית  וכל זאת באווירה מכילה ומאפשרת ובליווי מקצועי של מדריכים ומטפלים מטעם המכון לפסיכותרפיה "הכח לשנות".

מענה זה הוא שיעניק לילדך חוסן נפשי וגופני, תחושת מסוגלות ,הצלחה, הנאה ושייכות

מענה זה מסייע ביותר לילדים ונערים:

  • בעלי דימוי עצמי נמוך
  • בעלי קשיים גופניים ( משקל יתר, ויסות חושי, טונוס שרירים נמוך)
  • המתמודדים עם הימנעות וקושי בסיטואציות חברתיות
  • המתמודדים עם מתח חרדה ומצב רוח ירוד
  • המתמודדים עם קושי בוויסות רגשי- קושי בהתמודדות עם כעס ותסכול
  • המתקשים בקבלת גבולות וסמכות (ODD)
  • המאובחנים עם קשב וריכוז (ADHD)
  • המאובחנים על הרצף האוטיסטי (ASD)


מענה טיפולי לרווחתו הכללית של האדם, שתורמת לבריאות הגופנית, מגבירה את תחושת האושר, הסיפוק, ומחזקת את הדימוי העצמי והחברתי

ספורט טיפולי בשילוב גלישת גלים – חברת “בילבונג” ,מותג גלישת גלים העולמי, בחרה בביטוי – “only a surfer knows the feeling”– חברת “בילבונג” ,מותג גלישת גלים העולמי, בחרה בביטוי המופלא: “רק מי שגולש מכיר את ההרגשה”, כסיסמת הפרסום שלה. משפט זה מבטא באופן מושלם את חווית הגלישה עבור כל אדם אשר התנסה בה. חוויה המשלבת בתוכה חופש, שחרור, שמחה, אושר, הישגיות והנאה. גולשים רבים ואני ביניהם יטענו, כי הגלישה היא התרופה לכל : בין אם אתה מדוכדך, מתוח, כועס או מרגיש בודד, בתקופת משבר, או סתם חסר אנרגיה ומצב רוח לאחר יום ארוך בלימודים, או בעבודה.

לא קיים כדור או טיפול מועיל יותר מאשר להיכנס ל”סשן” של גלישה בים לבד, או אם חברים- הים מכיל את הכל, הים מבין את הכל, הים סולח על הכל והכי חשוב הוא תמיד שם בשבילך.

גלישת הגלים כספורט וכפעילות טיפולית לכל דבר

מסתבר כי תחושה זו אינה רק אינטואיטיבית, מחקרים קליניים רבים הנערכים בשנים האחרונות ברחבי העולם, מצביעים על סגולותיה והשפעותיה החיוביות של גלישת הגלים כספורט וכפעילות טיפולית לכל דבר. מחקרים אשר בדקו את השפעת הגלישה על אוכלוסיות יעד, הראו כיצד גלישת הגלים מסייעת למטופלים, אשר אובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז, כבעלי הפרעות התנהגות, למטופלים פוסט- טראומטיים, ולמטופלים בספקטרום האוטיסטי, כאשר בין שאר היתרונות של גלישה כספורט טיפולי, ישנה תרומה רבה מבחינה ת’רפויטית לאפקט הציפה של המטופל בעודו על הגלשן במים.
אפקט המעניק לו את אותם יתרונות מרפאים, מרגיעים ומווסתים של ההידרותרפיה (טיפול במים).

ייחודיותה של גלישת גלים כספורט טיפולי מתבלטת בכך, שהיא מספקת הן מענה טיפולי לרווחתו הכללית של האדם, (wellbeing) על ידי כך שתורמת לבריאות הגופנית, מגבירה את תחושת האושר, הסיפוק, ומחזקת את הדימוי העצמי והחברתי, ובנוסף נותנת מענה טיפולי לסימפטומים ספציפיים, כגון: היפר-אקטיביות, חרדה (ראו טיפול בחרדה), דיכאון, אסטמה, טונוס שרירי נמוך, קשיי ריכוז, תוקפנות ועוד.


להיות חלק מקהילת הגולשים

הגלישה אינה רק ספורט היא גם דרך חיים. כל גולש לומד שבים יש חוקים וכללים ברורים, שבכדי להינות מהגלישה אתה חייב לכבד את הגולשים האחרים במים, עליך ללמוד להקשיב לקצב הגלים, להיות מרוכז וממוקד, ללמוד להיות סבלני בזמן שאתה ממתין לגלים שיגיעו, וללמוד להירגע ולשמור על קור רוח כאשר תנאי הגלישה מקשים.

מבחינה חברתית כשאתה נכנס לעולם הגלישה אתה הופך להיות חלק מקהילה עולמית ומקומית של גולשים, שהגלישה עבורם מהווה מכנה משותף. ברגע שגולש מצטרף לקהילת הגולשים. זה מתחיל בתחושת השייכות של החוף "הביתי" בו הוא למד והתחיל לגלוש, והפך לחלק מקהילת הגולשים המקומית.

קהילת הגולשים הנה קהילה ייחודית. מעין “פרלמנט”, או אירוע חברתי אחד גדול, אשר מתרחש בכל פעם שיש גלים, עם חברים קבועים שפוגשים בכל פעם שיש גלים, אשר הופכים את הגלישה לחוויה עוד יותר מהנה. קהילה זו היא לא רק מקומית אלא גלובלית. ש-שני גולשים נפגשים בכך מקום בעולם גם אם אינם דוברים את אותה השפה, ברגע שמזהים את הגשר (ששניהם גולשים), הם יכולים לזהות את אותו זיק בעיניים, זיק משותף שרק מי שגולש יודע לזהות.

מפסיקים עם הטיפול התרפותי ולוקחים גלשן במקום

בעולם שבו קצב יצור התרופות הולך וגובר, ובזמן שהרפואה המודרנית מנסה לפתח גלולה לכל סימפטום, רופאים ומטופלים כאחד, מתחילים להבין את הערך של טיפול הנותן מענה לרווחתו הכללית של האדם – הגופנית, הנפשית והחברתית. ייחודיותה של גלישת גלים כספורט טיפולי הנה בכך, שהיא מספקת הן מענה טיפולי לרווחתו הכללית של האדם, (wellbeing) על ידי כך, שתורמת לבריאות הגופנית, מגבירה את תחושת האושר, הסיפוק, ומחזקת את הדימוי העצמי והחברתי, והן מענה טיפולי לסימפטומים ספציפיים, כגון: היפר-אקטיביות, חרדה (ראו טיפול בחרדה), דיכאון, אסטמה, טונוס שרירי נמוך, קשיי ריכוז, תוקפנות ועוד.

הגלישה אינה רק ספורט היא גם דרך חיים. כל גולש לומד שבים יש חוקים וכללים ברורים, שבכדי ליהנות מהגלישה אתה חייב לכבד את הגולשים האחרים במים, עליך ללמוד להקשיב לקצב הגלים, להיות מרוכז וממוקד, ללמוד להיות סבלני בזמן שאתה ממתין לגלים שיגיעו, וללמוד להירגע ולשמור על קור רוח כאשר תנאי הגלישה מקשים.

מבחינה חברתית כשאתה נכנס לעולם הגלישה אתה הופך להיות חלק מקהילה עולמית ומקומית של גולשים, שהגלישה עבורם מהווה מכנה משותף. אני גולש במשך מעל ל-25 שנה וכשאני נכנס לגלוש בחוף ה”ביתי” שלי, אני יודע שאפגוש את אותם חברים לגלישה.

אינני מכיר תופעה כזו של קשרים חברתיים, כמו בעולם גלישת הגלים, מעין “פרלמנט”, או אירוע חברתי אחד גדול, אשר מתרחש בכל פעם שיש גלים, עם חברים קבועים שפוגשים כבר מעל ל- 25 שנה, ואשר הופכים את הגלישה לחוויה עוד יותר מהנה. גם במסעותיי בעולם, בכל פעם שפגשתי אדם ממדינה אחרת, ואפילו אם לא יכולנו לתקשר באותה השפה, ברגע שהבנו שיש בינינו גשר, ששנינו גולשים, היינו יכולים לזהות את אותו זיק בעיניים, זיק משותף שרק מי שגולש מבין.


קבוצות הגלישה הטיפולית

קבוצות הגלישה הטיפולית ב"הכח לשנות" הינן קבוצות המונחות ע"י מדריך גלישה טיפולית בעל ניסיון רב ותחת ליווי של מטפלים קליניים מטעם המכון.
התכנית הקבוצתית מושתת על מודל פסיכו חינוכי- חוויתי שפותח ע"י מנהל המכון. מודל המוכר ע"י משרד החינוך ומיושם במסגרת בתי ספר.

הקבוצות הינן קטנות ואינטימיות (עד 6 משתתפים) ונבנות בקפידה מתוך מחשבה על כל אחד מהילדים בקבוצה, להן ההתמדה וההגעה הרציפה של כל המשתתפים מאוד חשובה להצלחה של התהליך כולו.


אז כיצד מתחילים?

הורים יקרים, על מנת לאפשר תהליך קבוצתי מועיל ישנה חשיבות גדולה ביותר למחויבות לתהליך ולשאר חברי הקבוצה, ולכן יש להתחייב מראש ל-12 מפגשים ראשוניים (שלושה חודשים).
התהליך הקבוצתי הינו רציף ונמשך לאורך כל השנה למעט חגים ו/או ימי שבתון במשק. ספירת המפגשים נעשית בהתאם לפעילות הקבוצה. היעדרות של ילד מהקבוצה מכל סיבה שהיא אינה מזכה בהחזר כספי או בהשלמת המפגשים.

העלות הכוללת הינה 2,200 ₪ ל12 מפגשים(כשלושה חודשים), אותם ניתן לפרוש לשלושה תשלומים.
במידה ולאחר שלושה חודשים מעוניינים להמשיך את ההשתתפות בקבוצה, המשך ההשתתפות נעשה בהסדר חודשי ובתשלום מראש עבור אותו החודש.

לקריאה והורדת ההסכם לחצו כאן