פגיעה מינית – אסור להישאר לבד עם זה

אחד האירועים הקשים ביותר העשויים להתרחש בחייו של אדם – זה ללא ספק פגיעה מינית. יש סיבות רבות לכך שמדובר באירוע שלעתים קרובות קשה מאוד להתגבר עליו לבד, שההשלכות שלו כוללות התפתחויות של בעיות נפשיות שונות, כולל תסמונת פוסט-טראומה (PTSD), חרדתיות יתר, קושי להירדם, עוררות יתר, התפרצויות זעם ותחושה של חוסר אמון בעולם כולו.

מדוע פגיעה מינית מהווה טראומה כה קשה?

הפגיעה המינית מהווה אירוע כה מורכב עבור כל אדם החווה אותו. ראוי לציין שזו לא רק נחלתן של הנשים – גברים, בנים ונערים רבים חווים הטרדות ופגיעות מיניות במרחבים הביתים, הציבוריים והממסדיים ועניין זה מושתק אפילו יותר מפגיעות בנשים, בשל הבושה והפגיעה ב"גבריות".

הסיבות לכך שפגיעה זו עשויה לערער את האדם היא בגלל שהרוב המוחלט של פגיעות אלה מתרחשות בסביבות מוכרות, אלה שאמורות להיות בטוחות ומגינות. פעמים רבות מדובר באדם קרוב, או אפילו בני משפחה.

פגיעה מינית עשויה להיות מלווה גם בהתעללות נפשית ו/או פיזית קשה, להיות מתמשכת וליצור אסוציאציות עם נסיבות שבאופן נורמלי לא אמורות להיות טראומתיות: השכבה לישון, אירועים משפחתיים, שיחה עם מנהל, הליכה לשירותים ועוד. במסגרת טיפול רגשי, נעשית עבודת נמלים בהתרת האסוציאציות האלה, בכדי למנוע מקרים של התקפות חרדה בכל פעם שמתרחשות נסיבות המהוות טריגר לכך.

דרכי טיפול אפשריות

התחום הטיפולי מספק אפשרויות רבות להתמודדות עם פגיעה מינית. כל מקרה הוא שונה ולכל סובל מפוסט טראומה יש את הדרך שלו להגיע לאיזון נפשי ויכולת להמשיך לחיות מתוך נקודת חוזק ולא תחושת קורבנות (שלעתים קרובות גורמת לדפוס חוזר של פגיעה מינית מאנשים שונים).

לכן השלב הראשון והחשוב ביותר הוא לפנות לעזרה. נשים רבות (וגם גברים) לא פונות לרשויות משום שהתהליך הכרוך בכך קשה מדי עבורן. אם גם אם הפוגע לא בא על עונשו, אפשר וגם צריך לעבור חווית התאוששות כדי שהחיים לא יוגדרו על ידי אירוע אחד קשה. טיפול CBT למבוגרים מסייעים להגיע למצב זה באמצעות תוכנית מותאמת אישית.

אנשים מסוימים מוצאים מזור בשיטות יצירתיות כגון טיפול בפסיכודרמה למבוגרים – טיפול זה מאפשר לשחרר את החסמים והרגשות העצורים המצטברים לעתים קרובות בנפגעי מין וגורמים לדפוסים החוזרים שעליהם כבר דובר כאן. טיפולים אלה מתקיימים במסגרת אישית או בקבוצות קטנות, הם עשויים להיות קשים מאוד בתהליך עצמו, אך להביא לתחושת שחרור מהותית לאחר מכן.

המטרות שניתן וחשוב להשיג במסגרת טיפול רגשי ואחרים

אין ספק שהמטרה העיקרית של כל טיפול רגשי – זה התמודדות עם הטראומה ומתן הכלים לניהול חיים תקינים. נשים לאחר פגיעה מינית מתקשות ליצור קשרים חברתיים, לסמוך עם בן זוג פוטנציאלי, מתקשות בחיי המין ולעתים חוששות מהורות לילדים (כי אם זה קרה לי, אז זה עשוי לקרות גם להם).

המטרה היא להחזיר את השליטה בחיי האדם, למנוע דפוסי פגיעה עצמית חוזרים, ליצור תחושת ערך עצמי שפעמים רבות נרמסת תחת ההתעללות, בין אם היא הייתה מתמשכת, או חד-פעמית בלבד. כל זה מתאפשר על ידי התאמה של טיפול מותאם, לעתים אף ייעוץ פסיכיאטרי וטיפול תרופתי במידת הצורך.

מכון הכח לשנות מגבש תחת קורת גג אחת את כל המומחים הדרושים לאנשים שחוו פגיעה מינית בחייהם, המאפשר לבחור את מתכונת הטיפולים וליווי צמוד ומחבק לכל אורך התהליך וגם אחריו.

אנו פועלים מתוך הבנה שכל אדם הוא עולם ומלואו, וכל אחד זקוק וראוי שכבודו יישמר, שאושרו יעמוד בראש מענייניו ושפעולות פסולות מצד אדם אחר לא יגדירו אותו או אותה עד סוף החיים.

לפנייה לעזרה וסיוע, השאירו הודעה באתר ונחזור בהקדם.