פסיכולוג לילדים

כל מה שצריך לדעת על בחירת פסיכולוג לילדים

כמבוגרים, לא תמיד פשוט למצוא את הפסיכולוג שאיתו יהיה "חיבור", זה שיעזור לנו להיפתח ויהיה קל ונוח לדבר איתו. כאשר מדובר בילדים שלנו, הקושי עשוי להיות אפילו מורכב יותר, משום שאנו נאלצים להתמודד גם עם כל הפחדים והחששות שלנו, וגם לדאוג לילד. גם לדאוג שגם לנו יהיה כימיה עם המטפל וגם לילדנו.

מעבר לכול, על מנת לעבוד באופן היעיל ביותר עם פסיכולוג לילדים, נדרש שיתוף פעולה מלא והבנה הדדית בין שלושת המרכיבים של מערכת היחסים הזו: הילד, הפסיכולוג וההורה, ההורים או אפוטרופוס של הילד המטופל. מדור במכלול נרחב יותר ממה שנדרש עבור מטופל בוגר, לכן הגישה לבחירת המומחה המתאים צריכה להיות רצינית אפילו יותר.

מאפיינים חשובים של פסיכולוג לילדים

אחד הדברים שחשוב ביותר להבין במסגרת החיפוש אחר פסיכולוג לילדים שיענה על הצרכים שלכם באופן מלא ומושלם, זה שמדובר קודם כל בקשר בינאישי. זה אומר שאיכות הקשר האישי שייווצר בין המטפל, המטופל והמבוגר האחראי עליו – כך התהליך יתקיים בצורה תקינה יותר.

כמו כן, חשוב לזכור שהליכים טיפוליים משתנים מגיל לגיל: בגיל צעיר מאוד פסיכולוג לילדים עובד בעיקר בשיטת משחק וחווייתיות, ותוך מתן המלצות  והכוונה להורים להתנהלות יומיומית, במסגרת ההדרכת הורים.

התהליכים שיידרשו במסגרת העבודה עם הילד

כאמור ההתנהלות עם כל ילד היא שונה, בהתאם למצב הייחודי שבו הוא נמצא ברגע זה. לעתים נדרש בשלב הראשוני אבחון פסיכיאטרי , או אבחון פסיכודיאגנוסטי על מנת להגיע לתוצאות המיטביות. במקרים אחרים, ניתוח התנהגות בגילאים שונים עושה את העבודה בצורה הטובה ביותר.

הטיפול בילדים לעולם משולב בהדרכת הורים. ישנה חשיבות גדולה בעבודה אל מול ההורים הן בכדי שיהיו מעודכנים בהליך הטיפולי וזאת כמובן תוך שמירה על פרטיותו של הילד במסגרת הטיפול. בכדי לייעץ להם, ללמוד ולשנות את דפוסי ההורות אשר משמרים את אותם קשיים המלווים את הילד.

במצבים של משברים משפחתיים המשפיעים על הילד (למשל, חזר להרטיב, מתמרד בלימודים וכו’) – רצוי לשלב מערך של טיפול משפחתי בנוסף לטיפול הפרטני . במקרים רבים של הורים גרושים, ההדרכת הורים מוגדרת כתיאום הורי. התיאום הורי חשוב על מנת ליצור אחדות בהתנהלות היומיומית בין ההורים ובינם לבין ילדכם, ובכך להביא לשיפור בהתנהגות ובתחושה הפנימית של הילד.

השינויים המצופים והאפשריים לאחר טיפול יעיל

בסופו של דבר, המטרה האולטימטיבית של כל טיפול פסיכולוגי – הוא מצב נפשי מאוזן, בריא ותקין. כך, כאשר ילד חש מצוקה באופן יומיומי, זה מתבטא גם בתפקוד שלו. מטרת המטפל, בין השאר, היא למצוא את הנקודות הבעייתיות בחייו של הילד ולתת הכוונות מדויקות, לא שיפוטיות ולא מוטות על מנת לפתור את העניין לטובתם של כל המעורבים.

על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר במסגרת טיפול של פסיכולוג לילדים, יש להגדיר קודם כל את המטרות שלו בצורה האיכותית והיעילה ביותר. עשויים להיות גם שיפורים מהותיים מעבר למצופה, כגון התנהגות בוגרת יותר, שיפור בהתנהגות בבית, ציונים טובים יותר בבית הספר ועוד.

הסיוע של הפסיכולוג במצבי משבר במשפחה

כמעט לכל אחד מאיתנו יש קשיים במהלך החיים שניתן להקל עליהם באמצעות פנייה לפסיכולוג. אך כאשר מדובר בשינויים קשים המשפיעים על המבנה הפסיכולוגי העדין של הילד, חשוב מאוד לפנות לעזרה בשלב כמה שיותר מוקדם. לכן, במקרה של גירושין, מחלה או מוות חלילה של אחד מבני המשפחה, טראומה פרטית או לאומית (מלחמה, אזעקות טילים וכו')– כל אלה מהווים סיבה חשובה ומשמעותית לפנות יחד עם הילד לעזרה פסיכולוגית, בין אם במסגרת המשפחתית, ובין אם כטיפול פרטני

בחירת פסיכולוג שמתאים למטרה היא צעד חשוב ביותר. צוות מכון הכח לשנות כולל  פסיכולוגים קליניים, חינוכיים והתפתחותיים מומחים. בנוסף, לפסיכולוגים אצלנו במכון ניתן למצוא מטפלים נוספים שלכולם הכשרה של תואר שני טיפולי ולימודי פסיכותרפיה המתמחים בעבודה עם ילדים (עו"סים, מטפלים בהבעה ואמנות, וקרימינולוגים).

לאחר שאתם פונים אלינו, אנו נתאם פגישת "אינטייק" (אבחון ראשוני) שבסופה נוכל להתאים את הטיפול והמטפל המתאים ביותר לילדכם. מוזמנים לצור קשר, נשמח לעמוד לצדכם בכל קושי.