טיפולים לילדים ומתבגרים

קבוצת טיפול להורים 1

קבוצת טיפול להורים

קבוצת טיפול להורים עם ילדים על הרצף, בעיות קשב וריכוז, אלימות במשפחה והורות צעירה.

לרוב אנחנו לא נעצרים לחשוב על התפקיד הגדול ביותר שניתן לנו בלי שבכלל נתכונן לקראתו, נלמד, או נתאמן. ברוב שטחי חיינו אנחנו מתנסים ומתמקצעים לקראת תפקידים.

בזוגיות אנחנו חווים אחת או שתיים לפני שבוחרים בזאת שתלווה אותנו, בתחום המקצועי אנחנו לומדים ומוכשרים לקראת העבודה ואילו להורות אנחנו מגיעים נטולי ניסיון, כמעט ללא ידע או הכשרה ונותנים לנו להיות אמונים על גידולם של אנשים אחרים.

הורים לילדים על הרצף

הורים לילדים על הרצף לרוב יגדירו את ההורות שלהם כמתנה שזכו לה. ילדים על הרצף האוטיסטי דורשים מעבר לגידול והורות רגילה, עוד קצת אקסטרה של סבלנות, סלחנות והרבה הכלה. כשנולד ילד אוטיסט יש להורים צורך בהדרכה והכוונה.

מעבר לטיפול הטכני, הבדיקות הרפואיות והבירוקרטיה יש צורך להכין את ההורים לקשיים הרגשיים אותם יחווה הילד ויחוו הם עצמם. טיפול בילד על הרצף דורש המון נתינה, זמן ואנרגיות פיזיות ונפשיות.

ההורים צריכים מלווים מקצועיים שידריכו אותם, שיהיה להם את המקום שבו הם יכולים מצד אחד לקבל עצות ועזרה ומצד שני, מקום בטוח להתפרקות ופילטור רגשות. לא פעם זוגות הורים אינם רואים עין בעין את צורת הטיפול ולכן במהלך טיפול והדרכת הורים לטיפול בילד על הרצף, יוכל הזוג להציף שאלות זוגיות בנוגע לקשר ביניהם מול המצב והמטפלים יוכלו לסייע להם לגשר עם הפערים והדילמות.

במקרים בהם יש ילדים נוספים במשפחה חשוב גם להבין כיצד לטפל בהם לצד הילד האוטיסטי, מה תפקידם במערך המשפחתי ואיך לא לגרום להם להרגיש נטושים וזנוחים.

הורים לילדים עם קשב וריכוז

הורים לילדים עם קשב וריכוז מרגישים כאילו הם נמצאים בלונה פארק תמידי. החיים עם ילדים עם בעיות קשב וריכוז מצריכים המון קשב וריכוז מצד ההורים. הילדים נמצאים רוב הזמן בתזוזה, קשה לעקוב אחריהם, הם כל הזמן בחיפוש אחרי ריגושים.

קשה לנהל איתם שיחה מכיוון שכל דבר מסיח את דעתם ולבקש מילד עם בעיות קשב וריכוז שיישב להכין שיעורי בית או ילמד למבחן זאת משימה לא פשוטה.

המאבק של הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז אינו נגמר רק בהורות לילד אלא גם במלחמה מול מערכות החינוך השונות הדורשות טיפול בילד שמפריע למהלך התקין של השיעור.

במסגרת טיפול והדרכה במסגרת של מנחים במסגרת קבוצתית יקבלו ההורים כלים כיצד להשיג שיתוף פעולה מהילד, כיצד לגרום לו לעשות מטלות בלי להיכנע להסחת דעת, איך להתמודד מול בית הספר והמערכת. במקרים בהם יש צורך בטיפול תרופתי יקבלו ההורים את ההסברים לגבי התרופות השונות, השפעותיהם וצורת ההתנהלות בזמן הטיפול התרופתי.

חשוב כי להדרכות הוריות יגיעו שני בני הזוג כדי לקבל את הכלים יחד ולהחליט על דרך פעולה אחת כדי לא לבלבל את הילד.

הורות צעירה

הורות צעירה אינה דווקא תלוית גיל אלא מצב בחיים. רוב הזוגות מחליטים לאחר תקופה כזאת או אחרת למסד את הקשר בדרך כלשהי ולהביא ילדים לעולם. בדרך כלל מדובר באנשים צעירים שרוצים לנצל את שנות הפוריות ואולי להספיק להביא לעולם כמה ילדים.

מעבר לגיל הצעיר כרונולוגית, גם מערכת היחסים הזוגית היא עדיין צעירה. בין שמדובר בשנה, שלוש או חמש, אלו עדיין שנות "ירח הדבש" ועם האהבה, הזוג רק התחיל ללמוד כיצד זה לחיות בזוג, לוותר, להתפשר ולחשוב בשניים והנה הם כבר שלושה.

נוסף על כל אלה סביר להניח שאנשים צעירים נמצאים בתחילת הקריירה שלהם, או עדיין מחפשים את עצמם מבחינה תעסוקתית, אולי עדיין אין יציבות כלכלית וכבר יש תינוק שמערער את הספינה מחדש.

כל אלה יכולים מאוד לאתגר להורות הצעירה והדרכה נכונה יכולה להציל את הזוגיות, את ההורות ואת עתיד המשפחה כולה. בהדרכה יקבל הזוג הצעיר כלים כיצד לא לתת להורות להפריע לזוגיות, כיצד לקבוע כללים שיסייעו להם במהלך כל העתיד, יקבלו עצות וטיפים מהמנחים שיסייעו להם לצלוח את ההורות הצעירה בשלום.

אלימות במשפחה

אלימות במשפחה הוא מצב שאסור לו להתקיים ויש לגדוע אותו במהרה. הבעיה מתחילה כאשר האלימות היא מוסווית או כשהמשפחה מעוניינת לשמור על דיסקרטיות ולא משתפת במה שקורה בתוך ביתם.

אלימות היא מצב שבו גורם אחד או יותר גורם סבל לגורם אחד או יותר במשפחה. אלימות אינה חייבת להיות רק פיזית, יש הסובלים מאלימות מילולית, אלימות כלכלית, אלימות מינית, אלימות רגשית או הזנחה.

חשוב להבהיר כי אלימות אינה לגיטימית משום סיבה ואם אתם נתקלים באלימות חשוב כי תפנו לעזרה בהקדם. אלימות פיזית היא מסוכנת ויכולה להזיק לאדם באופן פיזי אך אלימות רגשית יכולה לפצוע את האדם ולהשאיר אותו פגוע למשך כל חייו בלי שיוכל לנהל אורח חיים רגיל ונורמטיבי.

חשוב להיות ערניים ולשים לב למתרחש מסביבנו. אלימות יכולה להתקיים בין אחים, ולא מדובר ב"ללכת מכות" רגיל אלא אלימות שמעורבים בה השפלה, הפחדה וטרור.

אלימות יכולה להתקיים בין ילדים כלפי הוריהם ואפילו במעגלים נרחבים יותר של המשפחה. חשוב לדעת כי הזנחה והתעללות בחסרי ישע היא עבירה פלילית שאסורה בחוק.