טיפולים לילדים ומתבגרים

קבוצת טיפול לילדים 1

קבוצת טיפול לילדים

קבוצת טיפול לילדים בהנחיית קלינאיות תקשורת ומאמני כושר.

ילדים רבים נתקלים בקשיים שונים במהלך גדילתם והתבגרותם. כדי להקל על מהלך יומם ולאפשר להם לנהל אורח חיים רגיל חשוב להקנות להם כלים כדי להתגבר על מכשולים פיזיים, נפשיים ומנטליים.

במקרים רבים מומלץ לשלב שני תחומים שבהם מתקשה הילד כדי להעצים ולחזק את בטחונו העצמי, להזין את הטיפולים זה מזה ולגרום להצלחה גדולה יותר.

טיפול קבוצתי לילדים על הרצף - הנחיית קלינאיות/מרב״ע

בטיפול בילדים הנמצאים על הרצף – הנחייה משותפת של קלינאיות ומרפאות בעיסוק ביחד במסגרת של דינמיקה קבוצתית, תביא ברוב המקרים להצלחה גדולה יותר בטיפול ולצמיחתו של הילד.

ילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי מתקשים בדרך כלל בכמה מישורים החל בתפקוד פיזי מוטורי דרך קשיים שפתיים ויכולת לבטא את עצמם ועד קשיים רגשיים ותפקוד התנהגותי. כדי לעזור לילד על הרצף להשתלב ולהסתגל לחיים חשוב לטפל בכל המישורים כדי שההתפתחות תהיה במקביל ותאפשר התקדמות בכמה תחומים.

בטיפול המשותף קלינאית תקשורת תוכל לטפל בילד בקשיים השפתיים בעוד מרפאה בעיסוק תתמקד בקשיים המוטוריים תוך סינרגיה מתמדת ביניהן.

הכנה לכיתה א - קלינאיות תקשורת/מרב״ע

לקראת גיל שש מומלץ להתחיל עם הילד הכנה לכיתה א' – קלינאיות תקשורת ומרפאות בעיסוק יוכלו להעניק לילד את הכלים הנכונים לכניסה מוצלחת שתרכך את המעבר מגן הילדים לבית הספר.

ילדים בעלי לקויות שפתיות או המתקשים להביע את עצמם עלולים למצוא את עצמם נלעגים על ידי ילדים אחרים וביטחונם העצמי עלול לסבול פגיעה קשה. ידועים מקרים שבהם כדי להימנע ממבוכה ילדים בחרו באלימות סלקטיבית ונמנעו מדיבור בבית הספר.

קלינאית תקשורת תדע לאבחן את הילד והאם מצבו מותאם גיל או דורש טיפול. מרפאה בעיסוק תעסוק בחיזוק שרירי השכמות של הילד, היציבה, אחיזת העיפרון והיכולת לשבת לאורך זמן של שיעור.

כל הטיפולים מתקיימים יחד באווירה נעימה, תוך כדי משחק והשילוב של שני הטיפולים יחד יקדם את הילד במישורים שבהם הוא מתקשה וביחד ההצלחה תחזק את דימויו העצמי, את ביטחונו ואת יכולתו לעמוד בפני אחרים.

חשוב לזכור כי מעבר לקשיים המוטורים, המעבר לבית הספר מביא אתו קשיים רגשיים רבים וככל שנפנה מהדרך את הקשיים הפיזיים יהיה הילד פנוי יותר להתחזק גם בפאן הרגשי והחוזקות הפיזיות יקטינו את הפחדים הרגשיים.

כישורים חברתיים - הנחיית מטפל+ קלינאית/מאמן כושר (ע״פ גילאים)

בכל גיל חשוב שיהיו לילד כישורים חברתיים – הנחיית מטפל + קלינאית / מאמן כושר (ע"פ גילאים) יחד יכולים לעזור לילד להתגבר על הקשיים שלו ולפתח את הכישורים החברתיים.

ילדים הסובלים מלקות מסוימת, פיזית או רגשית, נמנעים מליצור קשרים חברתיים ולא מצליחים לייצר כישורים חברתיים. הם עושים זאת כדי למנוע מעצמם מבוכה, כדי לא למשוך אליהם תשומת לב שאולי תחשוף את הלקות שלהם.

בעזרת הטיפול הייחודי המשותף יוכלו המטפלים לאתר את הקשיים מהם סובל הילד ובעזרת תוכנית טיפול מתאימה המשלבת מטפלים נוספים בהתאם לקושי, אפשר לסייע לילד לחזק את עצמו ולפתח כישורים חברתיים. את סוג הטיפול הנוסף אפשר להתאים לקלינאית תקשורת אם הקשיים הם שפתיים או בעלי אופי של חוסר יכולת הבעה או הבנה.

במקרים של דימוי גוף, יכולות מוטוריות וחיזוק ביטחון עצמי משלבים לטיפול המשותף גם מאמן כושר אשר מעצים את יכולותיו של הילד ועוזר לו למצב את עצמו מול החברה.

את ההתאמה לטיפול יש לעשות בהתאם לגיל הילד, המלצות המטפל לאחר האבחון ויכולותיו של הילד. טיפול בכמה מישורים יחד יחזק את הילד באופן משמעותי בכל התחומים יחד.