טיפול בריצה –  לרוץ לעבר השינוי 

 

טיפול בריצה

 

טיפול בריצה – במה ייחודי טיפול קבוצתי בריצה מסוגי טיפול אחרים

 • בשונה מטיפול קבוצתי רגיל, בקבוצה זו נעשה שימוש בריצה ככלי טיפולי בעל יכולת לסייע בתהליך השינוי. שילוב אלמנט הריצה בפרט, ופעילות גופנית ככלי טיפולי בכלל, נשען בין השאר על האמונה במשפט: “נפש בריאה בגוף בריא”. שילוב זה רואה בעבודה הגופנית חלק בלתי נפרד וזהה בחשיבותו לעבודה הרגשית והמנטאלית.
 • בטיפול קבוצתי בריצה קיים שיתוף פעולה הדוק בין מאמן הריצה והפסיכולוג הקליני. שילוב כוחות זה מאפשר יצירת תוכנית טיפולית מותאמת ומדויקת יותר עבור המטופל, הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים המנטאליים והרגשיים. נוכחותו של הפסיכולוג אשר רץ יחד עם חברי הקבוצה ובהמשך מנחה את הטיפול הקבוצתי שלאחר הריצה, מאפשרת חיבור קרוב וישיר יותר לחברי הקבוצה, כמו גם שימוש יעיל יותר בכלים הפסיכולוגיים הדרושים דרך העבודה ב-‘כאן ועכשיו’.
 • מחקרים מראים שתוכניות התערבות הכוללות גם גישה חברתית עשויות להיות אפקטיביות מאד. כאשר מוסיפים את האלמנט החברתי לטיפול, וגם לריצה, המשתתפים בה הופכים גם לקבוצת תמיכה. במפגשים המשותפים ניתן לשוחח על מחסומים משותפים, חברי הקבוצה יכולים לחלוק סיפורים על כישלונותיהם והצלחותיהם בהתגברות על מכשולים- הן בריצה, והן בחייהם האישיים. במובן זה הריצה, וההתמודדות עמה, משמשת כסימבול לחיים עצמם, והחוויה המשותפת מעצימה את תחושת המסוגלות העצמית השליטה הנתפסת.

למה דווקא ריצה

בנוסף לדעה הרווחת כי ריצה מומלצת להתמודדות עם מצבים בריאותיים, גם בעולם בריאות הנפש מודעים ליתרונות הריצה.

 • לריצה מספר יתרונות פסיכולוגיים בולטים, ביניהם: שיפור יכולת השליטה העצמית, שיפור בתפיסה העצמית וברמת המסוגלות, שיפור בתהליכי החשיבה.
 • ריצה יכולה לשמש כ-‘מרשם’ טיפולי, הן בפני עצמה, והן כחיזוק לטיפול המסורתי.
 • במקרים מסוימים, האפקט המרפא של ריצה שקול בעוצמתו לטיפול תרופתי, אך זול יותר, ונטול תופעות לוואי.
 • כאשר איש הטיפול עושה שימוש בריצה כאמצעי לעבודה טיפולית, המטרה העומדת לנגד עיניו היא קידום הסתגלות גופנית ו/או נפשית. הליווי של איש המקצוע, המסייע בהחזקה וקידום לעבר המטרות הטיפוליות שהוגדרו, הוא המבחין בין טיפול בריצה לבין סוגים אחרים של ריצה.

למי זה מיועד

אנו מקיימים שלוש קבוצות ריצה ייעודיות.

קבוצות לקראת גיוס צבאי- קבוצות המיועדות לנערים ונערות בני 17-18. המיועדת לאותם נערים ונערות החוששים, מתלבטים או מתקשים  בהתמודדות לקראת המעבר ממסגרת בית הספר, למסגרת הצבאית.

קבוצת המשוחררים – קבוצה המיועדת לצעירים וצעירות  19-24. לאחר שירות צבאי, שירות לאומי, או כאלה שלא התגייסו,  אשר מתקשים בהסתגלות ובמעבר מהמסגרת הצבאית לאזרחית., החווים קשיים רגשיים, חברתיים ותעסוקתיים.

קבוצת המבוגרים- גילאי 24 ומעלה. קבוצה המיועדת למבוגרים המתמודדים עם חרדה ספציפית או כללית, דיכאון , משברי חיים, קשיים ביחסים בינאישיים, קשיים חברתיים, קשיי הסתגלות , משבר רוחני, טראומה ואובדן, או כל אדם אשר מחפש מסגרת טיפולית אלטרנטיבית המשלבת פעילות גופנית כחלק אינטגרלי מהטיפול.

כיצד זה מתקיים בפועל

משך התוכנית: 12 שבועות, כאשר בכל שבוע יתקיים מפגש טיפולי אחד ואימון ריצה קבוצתי אחד סה”כ 24 מפגשים.

 • קבוצות קטנות וקבועות, בין 6-10  משתתפים.
 • מפגש בשבוע עם הפסיכולוג , הכולל: ריצה קבוצתית (30דק’) ולאחריה טיפול קבוצתי (45 דק’) בקליניקה ייעודית.
 • אימון ריצה  שבועי  עם מאמן ריצה שבהכשרתו גם תזונאי קליני.
 • ליווי ויעוץ  אישי (תזונה ,מערכי אימון, ומשימות הלקוחות מעולם הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי)  לאורך כל התהליך.
 • במידת הצורך ינתן מענה טיפולי  פרטני.