ההיבט הנפשי של תפקוד מיני בנסיבות חיים שונות

ספק אם קיים תחום בעולם הטיפולי שבו הפיזיולוגיה ונפש האדם נכרכים זה בזה באופן הדוק יותר מאשר בנושאי תפקוד מיני. אחד מההיבטים האינטימיים והחשובים ביותר בחיי כל אדם – גבר או אישה, וכמעט בכל גיל אפשרי, החל מגיל ההתבגרות שבו נושא מתחיל לתפוס חשיבות, ועד גילאי הזהב שבמהלכו אנשים רבים עדיין לא מעוניינים לוותר על אחד מתענוגות החיים.

ההיבטים השונים של בעיות תפקוד מיני

כאשר בוחנים את הסיבות לבעיות בתפקוד המיני, ניתן לראות שחלקן נעוצות בהיבט הפסיכולוגי. חשוב לציין שיש קשיים פיזיולוגיים ורפואיים גרידא, שחשוב מאוד לשלול אותם לפני שפונים לטיפול בהיבט הפסיכולוגי. סיבות פיזיולוגיות עשויות להיות בעיות של מערכת הלב והדם (אצל גברים), תופעות ממאירות (בקרב נשים), בעיות אנדוקריניות ועוד.

במידה והצד הפיזי של העניין תקין (ובהנחה שהאדם הסובל מקושי אינטימי מצליח להגיע לעוררות ופורקן בעודו נמצא לבדו), ניתן להתחיל לבחון את ההיבטים האישיים בדרכים שונות.

טיפול רגשי עשוי להיות חיוני ותורם, אך חשוב מאוד תמיד גם לבדוק את הסיבות שהיוו טריגר לקושי. לעתים מדובר בבעיה רפואית אחרת, כגון נכות נרכשת, מצב לחץ מתמשך, צריכה מופרזת של אלכוהול, תרופות, השמנת יתר ועוד. המטרה של הצוות התומך של "הכוח לשנות" הוא למצוא ברגישות יתרה את שורש הבעיה הנפשית שגורמת להופעת ההשלכה הנלווית שבאה לידי ביטוי בבעיות תפקוד מיני.

ההבדלים בין נשים וגברים בהתמודדות עם נושאי תפקוד מיני

גברים ונשים יכולים להתמודד עם בעיות תפקוד מיני במידה זהה. בקרב הגברים הבעיה באה לידי ביטוי בקושי להגיע לזיקפה, שיפכה מוקדמת או חוסר יכולת להגיע לפורקן. נשים עשויות לחוות כאבים בעת קיום יחסי המין, יובש בנרתיק (גם במקרים אלה חשוב לשלול גורמים פיזיולוגיים) ועוד.

כל מקרה לגופו, לעתים יש צורך בביצוע טיפולים במבוגרים בנפרד, בעוד שבאחרים דווקא הטיפול המשותף תורם להסרת המחסומים שהופיעו בין שני בני הזוג וגרמו לבעיה מלכתחילה.

שיטות טיפוליות הרלוונטיות להתמודדות עם הבעיה

בגלל הרבדים הרבים המעורבים בטיפול בעל בעיית תפקוד מיני, המטפלים השונים נוקטים לעתים בשיטות שונות, חלקן מערבות שיחות, טיפול דינמי ורגשי. יש אנשים שיקבלו מענה מלא במסגרת זו, אחרים יפיקו תועלת רבה יותר מטיפולים פעילים יותר, כגון טיפול קבוצתי בריצה (היות ויש קשר ישיר בין פעילות גופנית באופן כללי לבין פעילות מינית ספציפית).

היתרון של הכח לשנות בהתמודדות עם כל בעיה אישית ואינטימית שכזו היא העובדה שהצוות תמיד שם את המטופל במרכז, ויוצר סביבו את האווירה התומכת הנדרשת לחקירה עצמית יעילה שתביא בסופו של דבר לתוצאה הרצויה, והיא מצב נפשי מאוזן, הבנה עצמית עמוקה ויכולת לשלוט על המחשבות שמפריעות להגיע למצב של הנאה מלאה מיחסים אינטימיים.

התמודדות עם הנושא במסגרת הזוגית והיחידנית

יש הבדל משמעותי בעת טיפול בנושאי תפקוד מיני בקרב אנשים שנמצאים בזוגיות קבועה, לבין אלה שמתקשים למצוא אחת, בין השאר בשל הבעיות התפקודיות שלהם. זה נכון גם לנשים שלא חשות מספיק מושכות, או שזקוקות לשתיית אלכוהול מופרזת כדי להשתחרר במידה שתאפשר להן ליהנות ממין, וגם לגברים שחשים חרדת ביצועים בכל פעם שהם נמצאים עם בת זוג חדשה.

כל מקרה דורש גישה מותאמת אישית, ולעתים גם שינוי פורמט הטיפולי וההתנהלות המתמשכת מול המטפלים במטרה להגיע לתוצאות אופטימליות. בסופו של דבר, חשוב לזכור שמדובר בחלק מהחיים שאין סיבה להתבייש בו, רק לדאוג להתיר בעיות פנימיות כלשהן המביאות לקשיים למימוש החלק החשוב במערכת היחסים הזוגית. הכח לשנות מספק את כל הכלים לשם כך, לצד הסביבה המלווה והתומכת שתעזור להגיע לרוגע ונינוחות הדרושים לשם כך.